Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

Kolejna masakra cywilów w Afganistanie. NATO zaprzecza

Do kolejnej masakry cywilów przez siły NATO operujące w Afganistanie doszło 6 czerwca tego roku w prowincji Logar. W wyniku ataku rakietowego zginęło tam osiemnaście osób, w tym kobiety i dzieci - informuje portal Lewica24.pl, na podstawie relacji z telewizji Aljazeera.
 
NATO nie przyznaje się do spowodowania ich śmierci; według oficjalnych komunikatów dowództwa, tylko dwoje cywilów zostało lekko rannych. Zarówno jednak przewodniczący rady prowincji, jak i prezydent Afganistanu Hamid Karzaj potwierdzają wersję o osiemnastu ofiarach.
 
Według natowskiego dowództwa, atak wymierzony był w jednego z przywódców talibów. Żołnierze zaatakowali dom we wsi Sajawand, w którym miejscowa starszyna miała spotykać się z talibami. Atak z zaskoczenia się nie udał, wróg odpowiedział ogniem, toteż żołnierze wezwali samoloty, które odpaliły w kierunku budynku rakiety, zabijając podobno siedmiu talibskich bojowników. Dowództwo wojsk okupacyjnych w Afganistanie zapowiada wszczęcie postępowania wyjaśniającego, czy ów atak rakietowy - stanowiący zagrożenie dla osób cywilnych - był konieczny.
 
Wedle szacunków, w roku 2012 żołnierze NATO przypadkowo zabili już około pięćdziesięciu osób. W 2011 r. z kolei, około czternastu procent spośród ponad trzech tysięcy zabitych obywateli i obywatelek Afganistanu, zginęło bezpośrednio od kul i rakiet NATO.
 
 

Społeczność

che rebel