Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 108 gości.

Grecja: ND wygrywa wybory nieznaczną przewagą głosów. 26% dla SYRIZY. Historyczna klęska KKE. Złoty Świt nie stracił poparcia

Grecja wyniki wyborów  17 czerwca 2012

Drugie w przeciągu 6 tygodni wybory parlamentarne zostały wygrane przez prawicową partię ND (Nowa Demokracja). W porównaniu do maja nastąpiła znaczna polaryzacja sceny politycznej, co powoduje że najprawdopodobniej zostanie jednak utworzony rząd, niemniej jednak będzie to pro-cięciowy rząd ND-PASOK.

Nieznacznie zwycięska ND otrzymała 29,66% głosów (1,8 miliona) co zapewniło jej 129 mandatów w 300-osobowym parlamencie. Niewiele zabrakło do zwycięstwa lewicowej, antycięciowej Syrizie, która z koalicji ugrupowań socjalistycznych i komunistycznych w maju została przekształcona w jednolitą partię - SYRIZA - Zjednoczony Front Społeczny.

Kierowana przez Alexisa Tsiprasa Syriza otrzymała 26,89% (1,65 miliona) głosów, co daje 71 mandatów. Jest to ogromny i historyczny sukces tej partii, ponieważ w ciągu ostatnich 6 tygodni poparcie dla niej wzrosło dwukrotnie a od 2009 roku - sześciokrotnie.

Trzecie miejsce przypadło socjaldemokratycznej partii PASOK, przez długi okres rządzącej Grecją. PASOK otrzymał 12,28% (750 tysięcy) głosów, co stanowi najgorszy wynik w historii, nawet wliczając w to druzgocącą klęskę z maja br. i daje jej zaledwie 33 mandaty w parlamencie.

Czwartą siłą polityczną jest nowopowstała prawicowa partia Niezależni Grecy (ANEL), która zdobyła 7,5% (460 tysięcy) głosów i 20 miejsc.

Mimo głośnego skandalu z atakowaniem lewicowych posłanek, neofaszystowska partia Złoty Świt (Chrysi Awji) utrzymała poparcie z maja i zdobyła 6,9% głosów i 18 miejsc w parlamencie.

Podobnie utrzymała poparcie nowa siła socjaldemokratyczna na greckiej scenie politycznej; Demokratyczna Lewica Fotisa Kouvelisa zdobyła 6,25% głosów wobec 6,11% w maju.

O historycznej klęsce może mówić natomiast Komunistyczna Partia Grecji (KKE). Wynik 4,5% i niespełna 280 tysięcy głosów to najgorszy rezultat tej partii w wyborach parlamentarnych od czasów międzywojennych.

Do parlamentu nie weszli Zieloni, współrządzące przez kilka miesięcy Grecją Ludowe Zgromadzenie Prawosławne (LAOS) a także koalicja organizacji komunistycznych i trockistowskich ANTARSYA, która zakończyła wybory ze słabym wynikiem 0,33% i 23 tysięcy zdobytych głosów.

Portret użytkownika uno
 #

Problem w tym, że realizacja polityki SYRIZY mogłaby zburzyć finansjerę.

Teraz, po burzliwych negocjacjach rząd ND ogłosi wielki sukces - umorzenie kolejnej transzy długu Grecji, które jest przygotowywane przez Niemcy i Francję już od pewnego czasu. To będzie taka "nagroda" za realizację polityki cięć socjalnych, która wzmocni pozycję rządów realizujących politykę oszczędnościową w pozostałych krajach Europy.

Dzięki tym wyborom, europejski i światowy kapitał wygrał trochę czasu na lepsze przygotowanie do tego co nieuchronne.

KKE zebrała owoce swojej polityki.
"Lud nie potrzebuje takiej KKE" powiedziała Aleka Papariga uzasadniając odmowę tworzenia koalicji z SYRIZĄ. www.1917.net.pl/?q=node/9847

No i wykrakała. Przynajmniej w tym grecka "Lenin" w spódnicy miała rację.

 
Portret użytkownika tres
 #

Więcej na temat możliwych ewentualnych katastrofalnych konsekwencji wyjścia Grecji z UE i ze strefy euro jest napisane w naszym tłumaczeniu artykułu z "Weekly Workera" dostępnym pod linkiem:

http://www.1917.net.pl/?q=node/10074

 

Społeczność

dzierżyński