Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

Nepal: zwolennicy monarchii chcieli strajku, wymuszali zamykanie sklepów

Nepal plakat_maost_Small.jpg

Ponad 200 zwolenników obalonego króla Nepalu zostało aresztowanych w Katmandu, kiedy przymuszali do strajku generalnego, domagając się referendum w sprawie przywrócenia monarchii i uznania Nepalu za państwo hinduistyczne.

Jak poinformował rzecznik MSW Jayamukunda Khana, wymuszeń dopuszczali się zwolennicy Narodowej Partii Demokratycznej Nepalu (RPP). Według przywódcy tej partii, Kamala Trapy, zatrzymanych zostało ponad 600 osób, a w starciach z policją kilka zostało rannych. Thapa oskarżył policję o stosowanie nadmiernej siły. Zapowiedział, że partia chce we wtorek zablokować biuro premiera oraz kluczowe ministerstwa.

Specjalne zgromadzenie konstytucyjne zdominowane przez byłych maoistycznych partyzantów obaliło w 2008 roku 239-letnią monarchię i w większości hinduistyczny kraj przekształcono w świecką republikę. Wcześniejsze powstanie maoistowskie i tocząca się przez 10 lat wojna domowa pochłonęła ponad 13 000 ofiar śmiertelnych.

- Wykorzystują bałagan w polityce i rozczarowanie ludzi dotychczasowymi władzami - skomentował wydawca tygodnika "Nepali Times" Kunda Dixit. - Obalenie hinduistycznej monarchii i zainstalowanie świeckiej republiki nie poprawiło ludziom życia - dodał.

Polityczny zamęt w Nepalu trwa, odkąd maoiści w zeszłym roku wycofali się z rządu w wyniku sporu z prezydentem kraju w sprawie zwolnienia szefa armii.

Nowa konstytucja ma być opracowana do maja tego roku i główne partie polityczne walczą o porozumienie w sprawie dokumentu.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Towarzysz Lenin oczyszcza ziemię ze śmieci