Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 24 gości.

Parlament Europejski odrzucił ACTA!

Eurposłowie podczas głosowania z napisem 'Hello Democracy Goodbye ACTA'.jpg

Po kilku miesiącach prac nad porozumieniem ACTA oraz wpłynięciu kilku petycji w tej sprawie w tym jednej podpisanej przez ponad 2,5 miliona europejczyków w parlamencie odbyło się długo wyczekiwane głosowanie.
Za odrzuceniem dokumentu, było 478 z 736 europosłów. Jego wynik oznacza, że umowa nie wejdzie w życie.

Po głosowaniu brytyjski europoseł David Martin stwierdził, że należało zamknąć niefortunny rozdział ACTA, gdyż umowa ta zawiera wiele niejednoznacznych zapisów, które mogą być różnie interpretowane, jak dodaje nie było to proste kiedy idziesz za głosem zwykłych ludzi, mówią, że jesteś populistą, a kiedy ulegasz lobby przemysłowemu, mówią, że zachowujesz się odpowiedzialnie. Parlamentarzyści spodziewają się, że jesienią Komisja Europejska przedstawi propozycję nowej dyrektywy o ochronie praw własności intelektualnych w internecie.

Umowa ACTA była negocjowana przez m.in przez UE, USA, Australię, Japonię i Koreę Południową. Miała na celu wzmocnienie ochrony praw własności intelektualnej w skali międzynarodowej. Jej krytycy szczególnie zwracają uwagę na zapisy ograniczające swobodne działanie i korzystanie z internetu.

Społeczność

jednolity front