Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 119 gości.

Dwugodzinny strajk ostrzegawczy w JSW

Strajk w kopalni JSW 06.07.2012

Od godziny 6 rano trwa strajk ostrzegawczy zorganizowany przez zakładowe związki zawodowe.
Ma zostać przeprowadzony na każdej z 4 dzisiejszych zmian.

Jak informuje Rzecznik Komitetu Protestacyjnego, Piotr Szereda, strajk przebiega zgodnie z planem.
Załoga nie zjeżdża. Na masówkach jest przede wszystkim przedstawiana problematyka sporu zbiorowego, bardzo szeroko omawiamy też kwestię prawa pracy - mówi. Decyzja o strajku zapadła w wyniku przeprowadzonego przed dwoma tygodniami referendum, w którym 97% głosujących opowiedziało się za tą formą protestu.
Żądania wysuwane przez pracowników to wzrost wynagrodzeń o 7%, zmiana niekorzystnych umów dla nowo-zatrudnianych które gwarantują
dużo niższe zarobki niż wynika to z tzw. Karty Górnika i łamią wywalczoną zasadę wolnych sobót zapisaną w tzw. Porozumieniach Jastrzębskich w 1980 roku.
Według wiceszefa Solidarności, Romana Brudzińskiego nieodpowiednio funkcjonuje również system motywacyjny, który zagraża bezpieczeństwu pracy.
Motywacja może być, ale trzeba to wyważyć(..) My uważamy, że nie może to dotyczyć tylko ściany czy przodka, ze względu np. na różne warunki. (...) To musi dotyczyć dużej grupy pracowników, dotyczyć kopalni jako zespołu. - powiedział.
Władze JSW cały czas jak mantrę powtarzają swoje słowa o rzekomych wysokich zarobkach górników i apelują do strajkujących o zachowanie odpowiedzialności za dobro spółki. Wytykając jednocześnie, protestującym, że 40% uprawnionych do głosowania pracowników kopalni nie wzięło udziału w referendum.

Obie strony zapowiedziały, że ze swej strony będą dążyć przede wszystkim do osiągnięcia porozumienia

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

CAPITALIST