Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 28 gości.

Starcie górników z policją w Asturii

Hiszpania

W piątek w różnych regionach Hiszpanii doszło do starć górników z policją, którzy od 40 dni protestowali przeciwko zmniejszeniom o 2/3 dotacji do górnictwa.

Górnicy wznosili barykady na autostradach i innych głównych drogach w północno-zachodniej części Hiszpanii, blokując między innymi połączenie Madrytu z Galicją. Na jednej z austostrad ustawili barykadę z autobusu postawionego w poprzek jezdni, na innej utworzono barykadę z kilku ciężarówek. Dopiero po 5 godzinnym starciu z policją odblokowano autostradę A-66.

W czwartek do starć doszło w miasteczku niedaleko autostrady Pola de Lena.

Dyrektor Generlany Guardia Civil Arsenio Fernadnez de Mesa oswiadczył, że w ostatnich dniach w starciach z górnikami rannych zostało 60 funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa.

Na początku przyszłego tygodnia ma dotrzeć do Madrytu tzw. "czarny marsz" złożony z dwóch kolumn górników z dwóch ośrodków węglowych. Kilkuset górników - mężczyzn i kobiet - wyruszyło z Asturii i Aragonii, aby zaprotestować w Madrycie przeciwko polityce likwidacji górnictwa węglowego.

Żaden z uczestników marszu nie otrzyma zezwolenia na nocleg w Madrycie oraz nie będą mogli zorganizować wiecu na placu Puerta del Sol - placu, na którym zorganizowano historyczny "biwak" oburzonych.

Jeden z przywódców lewicowego związku zawodowego Francisco Martin oświadczył, że konserwatywny rząd nie przyjął delegacji górników.

Minister przemysłu Jose Manuel Soria powiedział, że rząd, który jest dotknięty deficytem nie cofnie się pod żadnym pozorem przed obniżeniem dotacji dla górnictwa o 63%.

Przemysł węglowy wskutek likwidacji tej gałęzi w Hiszpani zatrudnia obecnie zaledwie 9 tyś. górników, ale daje on zatrudnienie 75-125 tysiącom osób.

Związki zawodowe twierdzą, że ta krótkowzroczna polityka rządu doprowadzi do zniknięcia wielu wsi i miasteczek.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Dobry kułak