Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 33 gości.

Hiszpania: Masowe protesty społeczne przeciw polityce rządu

hiszpaniaprotesty.jpg

Tysiące ludzi wyszły we wtorek na hiszpańskie ulice, aby zaprotestować przeciw planowanym przez rząd w Madrycie cięciom wydatków budżetowych i podwyższeniu wieku emerytalnego o dwa lata, do 67 roku życia.

Obecnie Hiszpania boryka się z dużym deficytem budżetowym, niskim tempem wzrostu i wysokim bezrobociem. Socjaldemokratyczny Premier Jose Luis Rodriguez Zapatero zapowiedział redukcję wydatków o około 50 mld euro i zamrożenie etatów w służbie publicznej.

Główny protest odbył się w stolicy, gdzie - według organizatorów - zebrało się 60 tys. ludzi. Policja liczbę manifestantów oceniła na 9 tys. osób.

Demonstrowano również w innych miastach, m.in. w Barcelonie i Walencji.

Protesty zorganizowały dwie największe centrale związkowe Hiszpanii: Związkowa Konfederacja Komisji Robotniczych (CCOO) i Powszechne Zrzeszenie Pracowników Hiszpanii (UGT). Jak zapowiedziały, echa protestów będzie słychać w całym kraju do 6 marca.

Premier Zapatero z Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) po raz pierwszy odkąd objął urząd spotyka się z taką falą sprzeciwu związków zawodowych. Kraj wyjątkowo mocno odczuł skutki światowego kryzysu, a bezrobocie pośród aktywnej populacji sięga obecnie 19 proc., a więc dwukrotnie więcej niż średnia w UE.

Plany cięć w wydatkach publicznych mają na celu ograniczenie deficytu budżetowego do 3 proc. PKB w 2013 roku. Nalega na to Bruksela.

Według komentatorów masowe protesty będą testem dla rządu, czy podoła przeprowadzić skuteczne reformy. (PAP)

Portret użytkownika MARCIN
 #

Niestety hiszpańska PSOE nie jest już ani socjalistyczna ani robotnicza czego dowodzi prowadzona przez Zapatero polityka gospodarcza.

 
Portret użytkownika Krzysztof Wójcicki
 #

PSOE była kiedyś całkiem radykalną partią, uczestniczyła w rządzie republikańskim w czasie wojny domowej. Jednak po obaleniu reżimu Franco porzuciła marksizm i zeszła na socjaldemokratyczne pozycje akceptując m.in. akcesję Hiszpanii do NATO

 

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

CAPITALIST