Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Czarna przyszłość śląskich kopalń?

górnictwo.jpg

Polskie kopalnie węgla kamiennego mają hałdy nie sprzedanego węgla. Spowolnienie gospodarcze jakie jest odczuwalne w całej Europie odbiło się na polskich kopalniach, a eksport polskiego węgla systematycznie spada, natomiast import stale rośnie, zwłaszcza z Australii.

W 1995 roku eksportowano ponad 30 mln ton polskiego węgla, a już w zeszłym roku zaledwie 3,5 mln ton. Polski węgiel staje się zbyt drogi by móc go sprzedawać za granicę przez co obecnie staliśmy się importerem węgla, a nie jego eksporterem.

W innych krajach wydobywa się węgiel dziesięć razy taniej, a jedyną możliwością by polski węgiel stał się konkurencyjny na rynku jest zwiększenie wydobycia dzięki czemu spadną koszta wydobywania.
Niestety lata polityki państwa wobec górnictwa i jego niedoinwestowanie ma swoje negatywne efekty. Spółki węglowe próbują ratować się wprowadzając premie motywacyjne i inne tym podobne pomysły obciążające pracowników, a na inwestycje w maszyny pieniędzy nie ma. Wszystko to doprowadza do tego, że polskie górnictwo jest coraz to mniej konkurencyjne na światowym rynku.

Społeczność

USRR