Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 27 gości.

ArcelorMittal: Cięcia kosztem pracowników

Kapitalista.jpg

W kolejnej spółce należącej do ArcelorMittal Poland trwa wyrzucanie ludzi z pracy, czy jak eufemistycznie nazywa ten proceder burżuazja - restrukturyzacja.
 
Tym razem, zaraza spadła na przedsiębiorstwo Usług Kolejowych Kolprem w Dąbrowie Górniczej. Póki co zwolnione zostały 33 osoby a do końca roku ich los ma podzielić kolejne 70.
 
Związkowcy twierdzą, że zwolnienia nie są powodowane czynnikiem ekonomicznym a polityką kadrową prowadzoną przez właścicieli firmy, którzy wolą korzystać z zewnętrznych firm, którym zlecają podwykonawstwo niż zatrudniać stałych pracowników. Nie można mówić o przyczynach leżących po stronie zakładu pracy, skoro firma ma poważne braki kadrowe. Z jednej strony zwalnia pracowników, a z drugiej przyjmuje nowych, z reguły za pośrednictwem firm zewnętrznych. - mówi Lech Majchrzak z Solidarności AMP w Dąbrowie Górniczej.
 
Jak dodaje Majchrzak takie postępowanie jest nagminne: W Dąbrowie Górniczej na kluczowych wydziałach produkcyjnych takich, jak wielkie piece, stalownia czy walcownie liczba pracowników zatrudnionych w firmach będących podwykonawcami przekracza nawet 30 proc.
 
Dzięki prowadzeniu takiej polityki, możliwe jest omijanie zapisów ustawy o pracy tymaczasowej i zatrudnianie pracowników tymczasowych przy pracach niebezpiecznych. Jak argumentują związkowcy, znacząco pogarsza to bezpieczeństwo pracy i jest przyczyną wypadków.
 
Póki co z 5 tysięcy pracowników, zatrudnionych w spółkach należących do ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej, zwolnionych w tym roku zostało około 900 . Według informacji zarządu, docelowa ilośc osób które stracą pracę do końca roku, ma wynieść około póltora tysiąca.

Społeczność

BLOOD