Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 17 gości.

RPA: Burżuazyjny reżim strzela do robotników.

(Fot. Reuters) Zabici przez policję robotnicy (16.08.2012).

Dziś rano policja i antyteroryści otworzyli ogień do strajkujących górników w prywatnej kopalnii platyny należącej do koncernu Lonmin. Obecnie mówi się o conajmniej siedmiu zabitych. Dokładna liczba ofiar jest jednak nieznana.
 
Bunt w kopalni rozpoczął się 10 sierpnia, gdy 3000 - tysięczna załoga odeszła od stanowisk pracy domagając się m.in podwyżek płac. Rozpoczynając tym samym, jak określili to burżuje z Lonmina "nielegalny strajk".
 
Jak relacjonują związkowcy, - tłum protestujących maszerował w stronę zarządu przędsiębiorstwa, aby ogłosić listę swoich żądań,gdy niespodziewanie zaczęto do niego strzelać. W wyniku zajścia doszło do zamieszek i krwawego starcia protestujących z ochroną.
 
Aby stłumić rewoltę, reżim rzucił na robotników wyposażonych w kije i maczety, policjantów i wojskowych uzbrojonych w karabiny automatyczne. Tuż przed interwencją sił porządkowych, Joseph Mathunjwa, przewodniczący Związku Zawodowego Górników (AMCU) krzyczał przez megafon przy aplauzie protestującego tłumu: Nigdzie się stąd nie ruszamy! Jeśli zajdzie taka potrzeba, jesteśmy gotowi tutaj umrzeć!
 
Komentując zajścia zarząd Lonmina wyraził jedynie ubolewanie nad stratą 15 tysięcy uncji platyny, jaką przyniosło to, sześciodniowe 'zakłócenie' produkcji. Jednocześnie grożąc zwolnieniem tych robotników, którzy jutro nie stawią się do pracy.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Lenin 005