Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

Afganistan. Amerykanie przekazali lokalnym władzom przeszło 3 tys. więźniów

afganistan_3-large.jpg

Zgodnie z zawartym w marcu b. r. porozumieniem, USA przekazały marionetkowym władzom Afganistanu dokładnie 3 182 więźniów z zakładu karnego działającego w bazie Bagram pod Kabulem, zwanego „afgańskim Guantanamo” – informuje portal RMF24.pl. Przekazanie polegało na tym, że więźniowie – afgańscy bojownicy, zostali przeniesieni ze skrzydła znajdującego się pod amerykańskim nadzorem do tego, gdzie nadzór sprawują strażnicy rodem z Afganistanu. W tym samym więzieniu odsiaduje jeszcze około pięćdziesięciu cudzoziemców, głównie pakistańskich ochotników walczących przeciwko natowskiej okupacji Afganistanu. Nad nimi jednak kuratelę wciąż sprawują Amerykanie.
 
Prawo USA zabrania wydawania lub przekazywania więźniów krajom, gdzie groziłyby im tortury lub śmierć. Problem w tym, że według obrońców praw człowieka, amerykańcy strażnicy i wojskowi prawdopodobnie stosowali tortury wobec pensjonariuszy bagramskiego więzienia, podobnie jak to się działo w Guantanamo. Z całą pewnością tego typu okrutne metody uskuteczniają w swoim skrzydle strażnicy afgańscy, los przekazanych więźniów nie jest więc godny pozazdroszczenia. Wygląda na to, że jedni kaci przekazali tych ludzi innym katom, gorszym od siebie.
 
Zgodnie ze wspomnianym porozumieniem, amerykańscy oficerowie mogą uczestniczyć w przesłuchaniach jeńców przebywających w afgańskich więzieniach do marca 2013 r., a zakład karny w Bagramie pilnowany będzie przez żołnierzy z USA. Amerykanie zastrzegli sobie również prawo konsultacji i weta w sprawie uwalniania więźniów przez władze Afganistanu.  

Społeczność

Towarzysz Lenin oczyszcza ziemię ze śmieci