Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 30 gości.

Szykują się poważne zmiany w Kodeksie Pracy

praca.jpg

Ministerstwo Pracy i Polityki społecznej szykuje rewolucję w Kodeksie Pracy – donosi portal RMF24.pl. Zmiany polegać będą na daniu pracodawcy – w porozumieniu z przedstawicielami pracowników – możliwość uelastycznienia czasu pracy. Projekt nowelizacji KP przewiduje m.in. wprowadzenie ruchomego i przerywanego czasu pracy. Ten pierwszy zakłada, że zatrudniony nie musi przychodzić do zakładu na konkretną godzinę, lecz sam ją sobie wybiera, po czym odpracowuje dniówkę. Drugi wariant zakłada możliwość przerwy w pracy na tyle długiej (bądź krótkiej, zależy od punktu widzenia), żeby pracownik miał zagwarantowany jedenastogodzinny odpoczynek w ciągu doby.
 
Inne novum to „odkładanie” przepracowanych godzin na indywidualnym koncie pracownika; ułatwi to określenie przy rozliczeniu, czy przepracował on nadgodziny, czy nie. Poza tym, pracodawcy i zatrudnieni mają wspólnie ustalać rozkład czasu pracy i okres, w jakim należy go rozliczać. Zmianom nie ulegną dotychczasowe unormowania dotyczące prawa pracowników do odpoczynku – jedenastogodzinnego nieprzerwanego dobowego oraz trzydziestopięciogodzinnego nieprzerwanego w tygodniu.
 
Celem proponowanych reform jest usprawnienie działania przedsiębiorstw, które to działanie, zdaniem ministerstwa, utrudniają obecne przepisy. 

Społeczność

Lenin 005