Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

Premier Hiszpanii przeciwko pomocy UE za wszelką cenę

Hiszpania

Mariano Rajoy, premier Hiszpanii z ramienia prawicowej Partii Ludowej w pierwszym od początku urzędowania wywiadzie telewizyjnym stwierdził że nie będzie zabiegał o pomoc unijną za wszelką cenę; „Rozpatrzę warunki ewentualnej pomocy finansowej. Nie mogę zaakceptować sytuacji, w której odgórnie narzucone zostaną nam cięcia w konkretnych sektorach gospodarki”. Powiedział że nie zgodzi się również na podwyżkę podatków i w zmniejszenie emerytur.
 
Cztery dni wcześniej Europejski Bank Centralny zapowiedział gotowość do nielimitowanego skupu obligacji krajów strefy euro z rynku wtórnego, np. od banków komercyjnych. Ich termin wykupu wynosi od jednego roku do trzech lat. EBC domaga się jednak za to by wcześniej fundusze ratunkowe dla strefy euro w ramach Europejskiego Funduszu Stabilności Finasowej (EFSF) i zaczęły skupować obligacje na rynku pierwotnym, czyli od emitujących je zadłużonych krajów.
 
Prostym rezultatem tego będzie sytuacja w której kraje muszą wprowadzać wymagane przez Unię Europejską cięcia i inne jej wymagania bez pewności czy EBC dokona wykupu obligacji i jaka będzie skala wykupu.

Społeczność

USRR