Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 8 gości.

Hiszpania: Związki zawodowe przygotowują się do strajku generalnego

tax-holding-2012-protest.n.jpg

Jak donosi rosyjska anglojęzyczna telewizja Russia Today, hiszpańskie związki zawodowe przygotowują się do ogłoszenia strajku generalnego. W niedziele na demonstracji zwołanej przez 50 związków z całego kraju uczestniczyło około 60 tysięcy osób głównie ze związku CCOO i UGT. Pojawiały się też flagi obecnie opozycyjnej PSOE (Partii Socjalistycznej Robotników Hiszpanii) i IU (Zjednoczonej Lewicy).
 
Liderzy związkowi zapowiedzieli że w razie dalszej realizacji planów "cięć wydatków" który chce realizować gabinet Mariano Rajoya z Partii Ludowej rozpoczną w regionalnych strukturach związkowych referendum ws. strajku generalnego przeciwko polityce rządu.
 
Wg. danych instytutów badań opinii publicznej niedzielne protesty popiera 77 % Hiszpanów. Sytuacja w kraju będzie stawała się jeszcze gorętsza w obliczu wyborów do władz regionalnych w Katalonii, Galicji i Kraju Basków.
 
Wysokie bezrobocie, upadek wielu gałęzi gospodarki może doprowadzić do wzrostu zarówno ogólnie tendencji antyrządowych co w obliczu niewiarygodności opozycyjnych socjalistów daje szanse skrajnej lewicy i skrajnej prawicy. Mogą też rosnąć tendencje autonomiczne i separatystyczne.
 
(Fot. Reuters)

Społeczność

Ernst Thälmann - Sohn seiner Klasse