Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 8 gości.

Strajk z 26 września – Powszechne uczestnictwo w strajku znaczącą odpowiedzią na antyrobotnicze barbarzyńskie środki

Grecja - strajk generalny 26 września 2012

KKE: Strajk z 26 września – Powszechne uczestnictwo w strajku znaczącą odpowiedzią na antyrobotnicze barbarzyńskie środki
 
 

Tekst ukazał się oryginalnie 27 września 2012 r. w języku angielskim na oficjalnej stronie KKE i dostępny jest pod adresem: http://inter.kke.gr/News/news2012/2012-09-27-apergia/
 
 
Naprawdę ogromny i znaczący strajk miał miejsce w Grecji w środę 26 września. Tysiące robotników nie uległy zastraszaniu i groźbom pracodawców, trudnościom, które stworzyły barbarzyńskie środki w życiu rodzin robotniczych i ludowych, a także złudzeniom i rozpoczęło strajk. Dziesiątki tysięcy robotników uczestniczyło w demonstracjach PAME, które zorganizowano w 70 miastach w całym kraju.
 
 
W Atenach i Salonikach demonstracje PAME imponowały swoją niezwykła bojowością i ogromnym uczestnictwem ludu, czymś czemu nawet najzacieklejsi wrogowie PAME nie mogą zaprzeczyć. Wiele godzin zajął przemarsz przez Plac Syntagma. Dziesiątki tysięcy robotników, bezrobotnych, emerytów, imigrantów, samo zatrudnionych i drobnych handlarzy wzięło udział w demonstracjach strajkowych PAME w całym kraju. Wysoki udział uczestnictwa młodzieży również był charakterystyczny.
 
 
Imponująca demonstracja PAME w Atenach była wynikiem pracy związków zawodowych, komitetów walki w różnych miejscach pracy, komitetów ludowych, które w poprzednim okresie organizowały zgromadzenia, spotkania i dyskusje w różnych sektorach, w kilku fabrykach, w miejscach pracy i dzielnicach. To fakt pokazujący wzmocnienie nurtu klasowego w ruchu robotniczym; pokazuje drogę, którą powinniśmy podążać.
 
 
Przed demonstracją pikiety PAME w wielu miejscach pracy zwalczały zastraszanie w miejscach pracy-gettach i w sposób decydujący przyczyniły się do strajku. Slogany, które dominowały to: „Dość poświęceń dla plutokracji – możemy żyć bez memorandów i poza UE”. Strajk jest znaczącą odpowiedzią, biorąc pod uwagę, że w tym okresie koalicyjny rząd ND/PASOK/Demokratycznej Lewicy wraz z Trojką finalizują nową masakrę ludu w imię poprzednich rzekomo ratujących życie cięć.
 
 
Jednocześnie UE i MFW kłócą się o to, kto skorzysta z nowych możliwych cięć, pozostając zgodnymi odnośnie łamania [woli/ducha] ludu. W ramach nowego pakietu środków mających na celu zapewnienie kapitalistycznej odbudowy i jej zyskowności w przyszłości kapitaliści i UE żądają kompletnego zniesienia umów zbiorowych. Domagają się, aby o płacach i wynagrodzeniach decydowali jednostronnie pracodawcy i rząd. Zniesienie płacy minimalnej dotyczy ludzi pracy zarówno prywatnym jak i publicznym sektorze, ponieważ prowadzi do ogólnego obniżenia płac i emerytur.
 
 
 
Wzrost o 33% liczby bonów opieki społecznej [social security stamps] wymaganych do przejścia na emeryturę oznacza, że wiek emerytalny wyniesie nie 67 lat, jak oficjalnie twierdzą, ale znacznie więcej, tj. 72 lata, aby go dostosować do oczekiwanej długości życia, zgodnie z Traktatem z Maastricht. Ci, którzy mają na własność dom lub sklep, zostaną opodatkowani bez litości. Dodatkowo nawołują do drastycznych cięć w wydatkach na opiekę społeczną i służbę zdrowia przez zamykanie lub łączenie szpitali. Nakładają nowe ogromne podatki przy zachowaniu starych, odcinają prąd tym, których nie stać na spłacenie rachunku, nakładają grzywny, obniżają wynagrodzenia, emerytury, zasiłki i podwyższają ceny wszystkich dóbr.
 
 
 

 
 
 
„Nigdy nie mówiliśmy, że przewrócimy wszystko do góry nogami jednym strajkiem. Skuteczne walki wymagają przede wszystkim konfliktu z kapitalistycznymi pracodawcami w podstawowych sektorach. Tego się właśnie boją” – mówił m.in. Giorgos Perros, członek Sekretariatu Wykonawczego PAME, w przemówieniu na demonstracji strajkowej PAME.
 
 
„Skuteczne walki oznaczają konflikt i zerwanie z UE. Nie chcą tego, ponieważ to nie służy interesom monopoli. Kiedy ci panowie twierdzą, że memoranda są polityką nieskuteczną, to są hipokrytami i kłamią. Skuteczne walki oznaczają potępienie rasistowsko-nazistowskich poglądów Złotego Świtu.
 
 
 
Obok powszechnie znanych biurokratów związkowych mamy teraz nowe pokolenie biurokratów, którzy pochodzą z tego samego lęgowiska – kompromisu i odwrotu w obliczu wielkich interesów – ale noszą nową maskę i mają nowe zwyczaje. Mówimy o związkowcach z Niezależnej Interwencji, która należy do SYRIZY. Teraz dostrzegli poniewczasie bankructwo większości GSEE i ADEDY i podnoszą sztandar walk. Walk bez żadnej ceny. Walk bez poświęceń. Uważają strajki po prostu za jeszcze jedną straconą dniówkę i twierdzą, że musimy znaleźć nowe formy walki poza fabrykami, warsztatami, miejscami pracy”.
 
 
Spora delegacja KC KKE z sekretarz generalną KC KKE Aleką Paparigą na czele wzięła udział w demonstracji PAME. Sekretarz generalna KC wygłosiła następujące oświadczenie:


„Potrzebny jest nowy początek w zwieraniu sił, wyższych formach walki i radykalnych żądaniach, aby walki były skuteczne. Lud musi wierzyć, że Grecja, która opuści UE, Grecja, w której lud rządzi, może zapewnić społeczny dobrobyt i zapobiec najgorszemu. Jeśli lud w to nie wierzy, partie władzy mają przewagę, podobnie jak plutokraci i różni zarządcy systemu, którzy bezwstydnie z niego drwią”.
 
 
 
Niewielkie incydenty, które media, zwłaszcza media zagraniczne, wyolbrzymiają, miały na celu ukrycie rozmiarów i żądań mobilizacji strajkowych. KKE udzieliła następującego komentarza:
 
 
„Ogromna mobilizacja policji w celu poradzenia sobie z kilkudziesięcioma zakapturzonymi, zatrzymywanie nawet uczniów szkolnych w dużej odległości od centrum Aten od wczesnego ranka, pogoń i zabawa „w berka” aż do Placu Omonia demonstrują pragnienie rządu i różnych mechanizmów, aby zastraszyć lud. Dowodzi to również, że przygotowali plan represji ruchu ludowego, chociaż nie został on w pełni urzeczywistniony w strajku generalnym i ogromnych demonstracjach PAME w całej Grecji”.
 
 
Już następnego dnia po strajku przygotowywano w kolejne kroki, w bojowej gotowości na nowe mobilizacje we wszystkich sektorach, miejscach pracy, aby zapobiec środkom prowadzącym do nędzy ludu. Lud musi dzielnie jeszcze bardziej wzmóc swoje walki; nie może przystać na współczesne niewolnictwo.
 

Portret użytkownika tres
 #

Sama KKE demonstrowała także w następnym tygodniu, 4 października

http://www.1917.net.pl/?q=node/10831

 

Społeczność

BLOOD