Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Ukraina: Rząd Julii Tymoszenko zdymisjonowany.

ukraina.jpg

Rada Najwyższa Ukraina wyraziła wotum nieufności dla rządu premier Julii Tymoszenko. Projekt uchwały w tej sprawie poparło 243 deputowanych w 450-osobowej izbie.

Obecna premier Ukrainy ma zamiar wziąć urlop, a Julię Tymoszenko zastąpi wicepremier Ołeksandr Turczynow - donosi agencja Interfax-Ukraina powołując się na źródła rządowe. Wcześniej w środę Rada Najwyższa Ukrainy wyraziła wotum nieufności wobec rządu Tymoszenko.

Tymoszenko poinformowała o swoim urlopie w trakcie zwołanego w trybie pilnym posiedzenia Rady Ministrów. Odbyło się ono po wcześniejszym głosowaniu w parlamencie, który wyraził wotum nieufności dla rządu.

Według agencji Interfax-Ukraina co najmniej dziesięciu ministrów dotychczasowego gabinetu zadeklarowało, że mimo decyzji byłej szefowej oni sami nadal mają zamiar wykonywać swoje obowiązki i nie wybierają się na urlopy.

Przed głosowaniem, podczas czterogodzinnej debaty, bliski współpracownik prezydenta Wiktora Janukowycza i szef Partii Regionów Mykoła Azarow ostro skrytykował rząd Tymoszenko.

Zarzucił mu odpowiedzialność za katastrofalny, kilkunastoprocentowy w skali roku spadek dochodu narodowego i poważny kryzys gospodarczy.

Odpierając zarzuty, premier twierdziła, że "obroniła Ukrainę przed upadkiem"

Koniec rządu był już przesądzony we wtorek, gdy przewodniczący parlamentu Wołodymyr Łytwyn ogłosił, że dotychczasowa koalicja Bloku Julii Tymoszenko, Bloku Wołodymyra Łytwyna i bloku Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona (NU-LS), przestała istnieć.

Społeczność

Towarzysz Lenin oczyszcza ziemię ze śmieci