Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 8 gości.

Ukraina: Partia Regionów zostaje u władzy. Dobry wynik komunistów i nacjonalistów

1015815.jpg

Rządząca Partia Regionów wygrała wybory parlamentarne na Ukrainie zdobywając 34.2% głosów. Opozycyjna Batkiwszczyzna zajęła drugie miejsce z poparciem 22.5%.
 
Prawie 14 % głosów dostała Komunistyczna Partia Ukrainy Petra Symonenki. Wynik komunistów jest rekordowy bo w stosunku do ostatnich wyborów poprawili swój wynik aż o 9 punktów procentowych. "Głosowałem za przyszłością, która pozwoli by ludzie żyli  w normalnym kraju, gdzie szanuje się starszych, klasę robotniczą i gdzie są perspektywy dla młodych ludzi" powiedział w wypowiedzi dla portalu ForUA 57-letni lider ukraińskich komunistów po tym jak oddał głos w Kijowie.
 
Czwarte miejsce zajął "ukraiński ruch palikota" partia UDAR boksera Witalija Kliczko zdobywając 13% głosów.
 
Piąte miejsce zajęła szownistyczna partia "Swoboda" z 8% głosów. Ugrupowanie jest antypolskie i antyrosyjskie, odwołuje się do tradycji OUN-UPA Stefan Bandery domaga się zmian granicy polsko-ukraińskiej. Mimo tego partię wspiera Narodowe Odrodzenie Polski Adama Gmurczyka.
 
Ok. 1,6 % otrzymało socjaldemokratyczne ugrupowanie "Naprzód Ukraino!" Natalii Korolenko i nie dostanie mandatów. Jeden mandat zdobyła natomiast w okręgu jednomandatowym rosyjskojęzyczna partia Rodina.
 
Mimo że wielu Ukraińców deklaruje zniechęcenie polityką frekwencja była b. wysoka i wyniosła w całym kraju ok. 50%. W bastionach Partii Regionów i komunistów frekwencja dochodziła do nawet 70%.
 
Fot AFP Weterani OUN i UPA na marszu w rocznicę powstania UPA w Kijowie, który odbył się dwa tygodnie przed wyborami. Wzięło w nim udział 30 tysięcy osób m.in liderzy Swobody. Tradycyjnie doszło do starć ze zwolennikami Partii Regionów i komunistami.

Portret użytkownika cuatro
 #

Jeśli już mowa o faszystach to warto wspomnieć, że z list Naszej Ukrainy Juszczenki startowali członkowie Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów - autorzy takich "perełek":
"Nadszedł nasz czas, Dniepr wkrótce zaczerwieni się od krwi Parchów i Moskali" (2007)
"Nie ma antysemityzmu na Ukrainie. Żydzi sami organizują różne prowokacje, rozpowiadają o prześladowaniach pod ich adresem, żeby dostać jeszcze więcej funduszy z zagranicy" (2010)
"Uwolnić Demianiuka!" (2009)

Nikt z listy wyborczej Naszej Ukrainy nie dostał się do parlamentu.

 

Społeczność

future2