Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 8 gości.

Europrotest 14.11.2012 - strajk generalny w 4 krajach Europy

europrotest.JPG

 
 Komisja Europejska już nawet nie kryje, że jej decyzje służą wyłącznie interesom najbogatszych grup społecznych i koncernów. Pod dyktando Brukseli we wszystkich krajach Unii Europejskich wprowadzany jest niemal ten sam zestaw politykantyspołecznych, zakładający obniżanie / zamrożenie płac, cięcia w budżetach socjalnych, zwalnianie pracowników budżetówki, podwyższanie wieku emerytalnego, odbieranie praw pracowniczych i – szerzej – społecznych.
 
Pod presją społeczną, 17 października Europejska Konfederacja Związków Zawodowych wezwała do zorganizowania w środę 14 listopada we wszystkich krajach Unii europejskiego dnia protestu - w postaci strajków, demonstracji, wieców.
 
Idąc za ciosem, po sukcesie wcześniejszych masowych protestów antyrządowych, największe centrale związkowe Hiszpanii i Portugalii wezwały do przeprowadzenia w tym dniu strajków generalnych w swych krajach.
 
Wkrótce do tego grona dołączyła Grecja – mimo iż strajk generalny przeprowadzonotam już 5 i 6 listopada, a podobne strajki mają się odbyć nawet na Cyprze i na Malcie.
 
Z kolei we Francji, w Belgii i we Włoszech zapowiedziano przeprowadzeniestrajków w niektórych branżach, połączonych jednak z demonstracjami ulicznymi.
 
Sama idea eurostrajku zaczęła zyskiwać na popularności w całej Europie. Wewszystkich krajach Unii zapowiedziano manifestacje wspierające strajk, w tym w Republice Czeskiej, Słowenii i w Polsce. Podobnie jak w naszym kraju, doprzeprowadzenia różnego typu akcji w tym dniu wezwały nie tylko związki skupione w EKZZ,  ale także różne ruchy społeczne, partie lewicowe oraz inne bojowezwiązki zawodowe (jak WZZ „Sierpień 80”).
 
Co ważne, coraz powszechniejsze jest żądanie, aby ten dzień protestu nie był jednorazową akcją, lecz punktem wyjścia do wielkich mobilizacji narzecz zmiany układu sił między społeczeństwem, a kapitałem isłużącymi mu elitami władzy.
 
 

Tekst ukazał się w Kurierze Związkowym 14 listopada 2012

Społeczność

Niech żyje rewolucjca socjalisyczna