Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 15 gości.

Wielka Brytania: Były agent KGB kupił dziennik "The Independent"

the-independent-on-sunday.jpg

Jak informuje Portal Spraw Zagranicznych, poczytny brytyjski dziennik związany z kołami liberalno-demokratycznymi został kupiony przez Oleksandra Lebiediewa, zamieszkałego w Londynie miliardera, byłego KGBisty.
 
Jak podkreślają dziennikarze milioner zapłacił za niego 1 funta czyli tyle ile wynosi jeden egzemplarz gazety w dniu roboczym bez dodatków. Miliarder przejął za to długi dziennika, który od pewnego czasu jest deficytowy. Co roku zadłuża się o średnio 10 milionów dolarów rocznie. Przejął też obowiązującą do 2020 umowę z drukarnią. Poza tym zobowiązał się do wypłacenia niemałych odpraw dla zwalnianych dziennikarzy i zainwestowania w dziennik 50 milionów dolarów.
 
W podobny sposób Lebiediew nabył niedawno londyński dziennik "The Evening Standart", zdeklasowany w ostatnich latach przez darmowe londyńskie dzienniki: Metro, London Paper i London Lite (już nie wydawany). Milioner zrobił ze "Standart" na gazetę darmową. Prawdopodobnie obniży też cenę "The Independent".
 
Poza brytyjskimi tytułami Rosjanin posiada też gazety w Irlandii i RPA. Krytycy oskarżają go o wywieranie presji politycznej przez swoje gazety. Jest też właścicielem rosyjskiej związanej z antyprezydencką opozycją  "Novej Gaziety". Miliarder broni się przed zarzutami, twierdząc że: "wspiera wolną prasę i wolnośc słowa" i że nie będzie ingerował w zakupiony dziennik, ponieważ: "miliony Brytyjczyków uważających się za liberalnych demokratów potrzebują go takiego jaki jest".
 
Wg. informacji cytowanych przez portal Wprost 24, o spotkanie z nowym właścicielem "The Independent" zabiegał już brytyjski premier z rządu Partii Pracy Gordon Brown.
 
Lebiediew dorobił się na na sieci butików której jest właścicielem i na... kontraktach od państwowej spółki lotniczej Aerolot, co stawia pod znakiem zapytania jego opozycyjnośc wobec Władimira Putina. Jego majątek szacuje się na 3.4 biliona dolarów.
 
Oleksandr Lebiediew jest z wykształcenia wykładowcą akademickim. Współpracę z KGB podjął w połowie lat 80-tych. Pracował jako szpieg w radzieckiej ambasadzie w Londynie. Doszedł do stopnia pułkownika podobnie jak wcześniejszy prezydent Federacji Rosyjskiej i obecny premier Władymir Putin. Lebiediew oprócz popierania opozycji próbował też bezpośrednio działac w polityce. Został wybrany na posła Dumy ale po pewnym czasie wycofał się z bezpośredniej działalności.

Społeczność

Lenin001