USA:
Po serii pierwszych w historii strajków w supermarketach Walmart, przykład ze swoich towarzyszy postanowili wziąć robotnicy restauracji typu fast-food.
W czwartek 29 Listopada pracownicy Burger Kinga, Mc donalds`a i KFC w Nowym Jorku odeszli od stanowisk pracy. Żądając podwojenia swoich godzinowych stawek, których obecna wysokość, zmusza ich do pracy na dwa a nawet trzy etaty.
Protest zorganizowało stowarzyszenie New York Communities for Change ( NYCC ) wraz z udziałem kilku związków zawodowych. Organizacja NYCC jest znana m.in z udanej próby uzwiązkowienia robotników myjni samochodowych i supermarketów z regionu.
Bangladesz:
W poniedziałek 26 Listopada miał miejsce masowy strajk robotników przemysłu odzieżowego.
Strajk był odpowiedzią na zagrażające życiu i zdrowiu warunki pracy, które były przyczyną jednego z najtragiczniejszych pożarów w fabrykach odzieży w historii Bangladeszu, który miał miejsce 25 Listopada. W pożarze zgineło ponad stu robotników.
Protestujący żadają postawienia dyrektorów fabryki przed sądem oraz polepszenia warunków pracy w fabrykach.
Tajwan:
Ponad 4 tysiące robotników wyszło na ulicę, protestując przeciwko polityce ekonimcznej rządu.
Protestujący oskarżają rząd o faworyzowanie wielkiego biznesu ich kosztem. We wrześniu rząd odmówił zwiększenia płacy minimalnej.
Płace robotników w przeciwieństwie do bezrobocia nie rosną już w tym kraju od blisko dekady.
Grecja:
Wczoraj tj. 30 Listopada, na ulicę Aten wyszło niespełna 3000 pracowników budżetówki.
Bezposrednim powodem demonstracji była zapowiedż greckiego rządu o kolejnych cięciach w budżetówce, które tym razem mają pozbawić pracy 27 tysięcy robotników.
- 2057 odsłon