Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Jak niszczy się polskie górnictwo węgla kamiennego

ATT00099.jpg

"Popularnoekonomiczny" serwis HotMoney.pl [1] w notce z dnia 8 marca wieszczy upadek polskich kopalń. Jak powód podaje poziom wydobycia węgla kamiennego wysokości jedynie 77 milionów ton w roku ubiegłym. Bez komentarza przechodzi do informacji że w związku z tym Kopalnia Węglowa planuje zamknąc dwie kopalnie węgla kamiennego: Rydułtowy Anna i Halemba-Wirek.
 
Twórcy serwisu nie zauważają sprzeczności w tym że za małą ilośc wydobywanego węgla i w związku z tym mniejsza jego opłacalnośc chce się "ratowac" zamykaniem kopalń. Jak zwiększyc wydobycie a w związku z tym i opłacalnośc poprzez zamykanie kopalń i jednoczesny brak zwiększania wydobycia w pozostałych kopalniach?
 
Należy także zwrócic uwagę że obecna moc wydobywcza kopalń węgla kamiennego nie jest wynikiem ich przestarzałości, braku rąk do pracy czy spadek wydajności złóż. Jest to efekt celowego obniżania mocy produkcyjnych. W 1979 Polska wydobywała prawie 180 milionów ton węgla. W 1994 132 mln ton. W 1999 roku 112 mln ton. Dwa lata temu, w 2008 było to już 83,6 miliony ton, a w zeszłym roku 77 milionów ton.
 
W wyniku tzw. "restrukturyzacji w górnictwie" od początku lat 90 zwolniono lub wysłano na wcześniejsze emerytury kilkadziesiąt tysięcy osób. W 2002 w górnictwie pracowało 141 tysięcy osób, w 2006 juź 119 tysięcy osób. Od tamtego roku trend się zmienił i kopalnie zaczęły często w sposób desperacki poszukiwac pracowników których nie było ponieważ skorzystali oni z rządowego programu i w zamian za odprawy zobowiązali się że nie wrócą do pracy w górnictwie. Systematycznie od tamtej pory rośnie liczba osób zatrudnianych przez firmy zewnętrzne w formie tzw. outsourcingu.
 
W wyniku restrukturyzacji zamknięto w Polsce wiele kopalń, m.in zlikwdowano całe zagłębie wałbrzyskie.
 
 
W dniu dzisiejszym rząd planuje zamykac kopalnie w związku z "nieopłacalnym" poziomem wydobycia do którego doprowadzono celowo przez realizację posunięc gospodarczych dokonanych zwłaszcza za rządów protoplastów Platformy Obywatelskiej- Akcji Wyborczej Solidarnośc.
 
 
 
[1] www.hotmoney.pl/artykul/kraj-polskie-kopalnie-znikna-z-rynku-12269

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

LENIN