Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 4 gości.

Kazachstan, grudzień 2012: Pierwsza rocznica masakry robotników w Żanaozen

Kazachstan - ofiara masakry w Żanaozen

Uczcijmy pamięć ponad 100 zabitych osób. Protestujmy przeciwko dalszym represjom. Uwolnić Vadima Kuramszina!

16 grudnia 2011 – w dwudziestą rocznicę niepodległości Kazachstanu– siły „prawa i porządku” dokonały morderczego, niesprowokowanego ataku na pokojowe zgromadzenie na centralnym placu Żanaozen. Robotnicy z tego regionu szacują, że mogło zginąć nawet do 200 strajkujących i ich sympatyków. Dokonano licznych aresztowań. Krewnym odmówiono informacji na temat ich zaginionych bliskich.

Wcześniej od ośmiu miesięcy trwał strajk pracowników przemysłu naftowego. Podczas strajku, pracownicy, ich rodziny i wspierające ich osoby stały się ofiarami zastraszania, przemocy i represji politycznych. Prawniczka strajkujących została skazana na sześć lat więzienia, zaś działacz związkowy i córka jednego ze strajkujących – zamordowani.

Mija pierwsza rocznica masakry w Żanoazen, a Polska kontynuuje współpracę handlową i militarną z krwawym i skorumpowanym reżimem Kazachstanu. Podczas wizyty w Astanie w tym roku, wicepremier Pawlak stwierdził, że Kazachstan jest głównym partnerem Polski w Azji i jednym z najważniejszych na wschodzie.

Kazachstan jest na 162 miejscu spośród 178 państw w klasyfikacji wolności prasy dokonanej przez „Reporterów bez granic”. Jest to również jedno z najbardziej skorumpowanych i autorytarnych państw świata. „Światowy Audyt Demokracji” umieścił Kazachstan na miejscu 83 ze 149 państw w kategorii korupcji, a w kwestii (braku) praw demokratycznych, tylko 28 krajów jest gorszych niż Kazachstan!

Prawnik Vadim Kuramszin skazany na 12 lat

Po drugiej próbie władzy Kazachskiej, Vadim Kuramszin, działacz na rzecz praw więźniów i członek Ruchu Socjalistycznego Kazachstanu, został skazany na 12 lat.

Zarzuty przeciwko Wadimowi, który rzekomo próbował wyłudzić pieniądze od Mukhtara Uderbaeva z biura Prokuratora Okręgowego w Kordai, były wyraźnie sfabrykowane. Manipulacja prokuratora była tak oczywista, że podczas poprzedniego postępowania sądowego przeciwko Vadimowi, ława przysięgłych uznała go za niewinnego.

Niestety, wkrótce po uczestnictwie Wadima w konferencji OSCE / ODIHR w Warszawie w dniach 24 września – 5 października, reżim Nazarbajewa zdecydował się na nim zemścić. Ostatni proces pod przewodnictwem sędziego Nurmukhammata Abidova był przeprowadzony w pośpiechu, a wyrok ogłoszono pod nieobecność na sali zarówno Wadima, jak i jego adwokata. Prawnik Wadima został zastąpiony przez wyznaczonego przez sąd adwokata, który siedział na sali cicho, jakby był tylko dodatkowym meblem.

Proces został przeprowadzony przy wielokrotnym naruszeniu procedur. Sędzia od początku stał po stronie prokuratury. Żadne sprzeciw obrony nie został podtrzymany, ani świadkowie obrony, ani oskarżyciela nie zostali przesłuchani. Niektórzy ze świadków oskarżyciela pojawili się przez Skype w obecności członków "organów bezpieczeństwa", którzy bezwstydnie rozkazywali świadkom, jak mają prezentować "prawidłowe dowody". Wadimowi odmówiono nawet możliwości zobaczenia przedłożonych dokumentów.

Pod koniec sierpnia ława przysięgłych uniewinniła Vadima z zarzutów i został uwolniony. Jednak władze Kazachstanu chcą się zemścić na tym działaczu antykorupcyjnym. Został ponownie aresztowany i zaciągnięty przed sąd. Członkowie poprzedniej ławy przysięgłych byli tak oburzeni, że utworzyli własny komitet w obronie Vadima Kuramszina.

Proszę o wysyłanie protestów przeciwko uwięzieniu Vadima Kuramszina i domaganie się jego natychmiastowego uwolnienia od kazachskiej ambasady, jak również od Prokuratora Generalnego Kazachstanu, pod adresem e-mail: procuror@nursat.kz

Proszę przesłać kopie na adres: kazakhstansolidarity@gmail.com i campaignkazakhstan@gmail.com

Tekst ukazał się na stronie Alternatywy Socjalistycznej, polskiej sekcji Komitetu na rzecz Międzynarodówki Robotniczej (CWI)

wladzarobotnicza.pl

Społeczność

jednolity front