Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 1 użytkownik i 114 gości.

Egipt na krawędzi kryzysu

egipt_godlo.gif

Trwający prawie miesiąc konflikt wokół projektu egipskiej konstytucji pokrywa się z pogarszającą się sytuacją ekonomiczną kraju. Na początku grudnia MFW wstrzymał udzialanie kredytu na 4,8 mld USD dla kraju. W poniedziałek Standard & Poor obniżył Egiptowi rating z B do B- z powodu "zaostrzenia sytuacji politycznej".
 
Dług publiczny wyniósł w czerwcu br. 11% PKB i wg ekonomistów może wynieść w przyszłym roku minimum 10% PKB. Rezerwy zagraniczne Egiptu kurczą się w tempie ok. 600 mln USD miesięcznie.
 
Rządzący islamiści ogłosili niedawno podwyższenie podatku VAT, akcyzy na alkohol i papierosy oraz opłat m.in. za prawo jazdy. Pod wpływem krytyki rząd wycofał się z tych pomysłów w kilka godzin po ich ogłoszeniu. Mówi się również o planowanym zwiększeniu opłat za paliwo. Rząd niechętnie mówi o tych planach ze względu na zbliżające się wybory parlamentarne w lutym przyszłego roku.
 
W sobotę państwowa telewizja ogłosiła, że szef Banku Centralnego Farouq el-Oqdah podał się do dymisji. Wiadomość ta została zdementowana następnego dnia. W poniedziałek Bank poinformował, że "podejmuje wszelkie niezbędne kroki i środki, by zachować stabilność i bezpieczeństwo sektora bankowego w Egipcie i funduszy depozytowych" w lokalnej i obcej walucie. Była to odpowiedź na pogłoski, że władze zamierzają zamrozić środki. W odpowiedzi na nie część Egipcjan wycofało swoje fundusze.
 
Rząd oświadczył również, że liczy na otrzymanie kredytu MFW w styczniu.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Lenin 005