Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 31 gości.

Firma budująca Stadion Narodowy- najgorszym pracodawcą 2009

hate-boss.jpg

7 marca został rozwiązany organizowany przez anarchistyczną grupę- Związek Syndykalistów Polski plebiscyt pt. "Najgorszy pracodawca 2009 roku". Plebiscyt zwyciężyła firma Alpine Bau, która zajmuje się m.in budową Stadionu Narodowego w Warszawie przy al. Waszyngtona. Decyzja uzasadniona jest faktem iż w/w firma fałszowała bądź zmuszała pracowników do fałszowania dokumentów BHP oraz nie przeprowadziła szkoleń z jego zakresu. W wyniku m.in tych karygodnych praktyk 1 grudnia 2009 na placu budowy zginęło na skutek upadku części konstrukcji metalowej windy, która przewoziła robotników na wyższe kondygnacje.
 
Tragedię w następujący sposób podsumował portal gazeta.pl:

"Był to pierwszy tak tragiczny wypadek na budowie Stadionu Narodowego. Z dotychczasowych kontroli PIP wynika, że nie było tam żadnych większych uchybień (podkreślenia pochodzą od redakcji WR- dop. Autor) w kwestii bezpieczeństwa. Kontrolerzy zwracali uwagę jedynie na łamanie praw pracowniczych i socjalnych (sic!-dop. Autor) przez niektórych podwykonawców."[1]
Uzasadnienie podkreśla też haniebne praktyki Alpine wobec budowlańców pracujących przy autostradzie.
 
Drugie miejsce zdobyła Kamila Chorostecka, właścicielka szeregu całodobowych barów i sklepów monopolowych we Wrocławiu. W uzasadnieniu czytamy m.in o wprowadzeniu restrykcyjnego systemu kar pieniężnych dla pracowników które wynoszą od 500 zł (za zapalenie papierosa w barze!) do 100 zł (brak firmowego uniformu).
 
Trzecie miejsce dostało się firmie Heko z Poznania (sponsor m.in drużyny Heko Czermno) za praktykę przeszukiwania śmietników w zakładzie w poszukiwaniu podpasek i tamponów żeby zweryfikować czy zatrudnione kobiety na pewno nie są w ciąży.
 
Nagrodę "honorową" (przyznawaną firmą której pracownicy najbardziej kontrolowali przestrzeganie przepisów przez pracodawcę i byli najbardziej świadomi swoich praw) otrzymały ex-aequo: Empik i PKO BP.
 
Więcej o plebiscycie na stronie: www.najgorsipracodawcy.pl
 
 
[1] Za: "Tragedia na Stadionie Narodowym: Dwie ofiary. Przyczyną złe zapięcie?" Dostęp: 13.03.10
 
 
Źródło: wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80708,7317947,Tragedia_na_Stadionie_Narodowym__Dwie_ofiary__Przyczyna.html

Społeczność

Amerykańska gospodarka 2008