Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 15 gości.

Polacy ubożeją przez kryzys kapitalizmu - pierwszy raz od 1992 roku spadły płace realne

Bieda

Jak pisze "Gazeta Prawna", powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszych 11 miesiącach 2012 r. przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wyniosło 3695 zł. Było o 128 zł wyższe niż w tym samym okresie ubiegłego roku – wynika z danych GUS. Dla porównania, w analogicznym okresie 2011 roku płace wzrosły średnio o 173 zł w porównaniu z analogicznym okresem roku 2010.

Niewielki wzrost płac spowodował że zżarła je inflacja i mamy do czynienia ze spadkiem realnego wynagrodzenia o 0,1%

Nie dość, że kwota podwyżek była w bieżącym roku mniejsza, to jeszcze zjadła je inflacja. W rezultacie średnie realne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach obniżyło się o 0,1 proc., podczas gdy przed rokiem wzrosło o 1 proc.

Największy wzrost płac odnotowano w branżach w których są silne związki zawodowe - w górnictwie, przemyśle chemicznym, hutnictwie i energetyce (między 200 a 300 zł).

Najgorsza sytuacja dla pracowników jest w budownictwie, gdzie pensje wzrosły o skromne 10 zł, co uwzględniwszy inflację oznacza znaczny spadek wynagrodzeń. Zła sytuacja pod tym względem jest także w handlu detalicznym (wzrost o 74 zł) i w przemyśle samochodowym (wzrost o 86 zł), pomimo silnych związków zawodowych w tej ostatniej branży.

Społeczność

future2