Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 8 gości.

Rząd zwolnionym z fabryki Fiata niewiele pomoże

Fiat Auto Poland linia produkcyjna

Specjalny program pomocowy dla zwolnionych z tyskiej fabryki Fiata nie wejdzie w życie – donosi portal RMF24.pl. Zamiast tego, będą wdrożone standardowe metody pomocy dla bezrobotnych. Sprawa najprawdopodobniej rozbiła się, jak zwykle, o pieniądze. Opracowany przez samorząd w Tychach program pomocowy dla wyrzuconych z pracy robotników miał kosztować około 16 mln zł, podczas gdy wkład, jaki mógłby wpłynąć z rezerw Ministerstwa Pracy to maksymalnie 4 mln zł. Samo ministerstwo informuje, że samorządowy program pomocy odrzuciło, ponieważ... jego analiza byłaby zbyt czasochłonna.  
 
Rząd planuje, co prawda, wypłatę 20 mln zł z Funduszu Pracy, ale środki te wpłyną do Urzędów Pracy, które będą musiały za tę sumę znaleźć zatrudnienie, zorganizować staże albo kursy przekwalifikujące dla zwolnionych pracowników. Wątpliwe, by skuteczność tych działań była wyższa niż przy braku rządowego wsparcia - Urzędy Pracy są coraz mniej efektywne w walce z bezrobociem. 
 
O zwolnieniu 1500 pracowników tyskiej fabryki Fiat Auto Poland postanowił w grudniu ubiegłego roku. Po negocjacjach ze związkowcami uzgodniono, że pracę straci o 50 osób mniej. Od 7 stycznia trwa wręczanie wypowiedzeń.

Społeczność

Pokój i ziemia