Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 19 gości.

Japonia: Wspólne ćwiczenia japońsko-amerykańskie

USA i Japonia

W poniedziałek rozpoczęto mające trwać do piątku wspólne ćwiczenia japońsko-amerykańskie u wybrzeży Shikoku, czwartej co do wielkości wyspy Japonii.

Celem ćwiczeń jest "przechwycenie odległej wyspy zajętej przez wroga". Około 80 żołnierzy I Brygady Powietrzno-Desantowej Sił Samoobrony dokonało desantu z śmigłowców, aby zaprezentować manewry mające służyć odparciu ew. inwazji "odległej wyspy".

Około 300 żołnierzy, 20 samolotów i 30 pojazdów wojskowych wzięło udział w ćwiczeniach w garnizonie Narashino w miejscowości Chiba (na płd.-wsch. od Tokio).

W ćwiczeniach wzięło również udział ok. 90 żołnierzy USA wraz z sześcioma FA-18.

Ćwiczenia mają miejsce po tym, jak w zeszłym tygodniu miały miejsce prowokacje ze strony ChRL i Japonii w pobliżu spornego archipelagu Wysp Senkaku/Diaoyu. Nowo wybrany konserwatywny premier japoński Shinzo Abe obiecywał podczas wyborów wzmocnienie sojuszu militarnego z USA i przyjęcie bardziej agresywnej linii w stosunku do Chin.

Sporny archipelag został anektowany przez Japonię w 1895 r. podczas I wojny chińsko-japońskiej. Wcześniej znajdował się w obszarze granicznym między Japonią i Chinami. Po II wojnie światowej Japonia zrzekła się Tajwanu "wraz z sąsiadującymi wyspami". Wg ChRL oraz Tajwanu termin ten obejmuje również Wyspy Senkaku/Diaoyu. Archipelag znajduje się w pobliżu bogatych łowisk oraz prawdopodobnych złóż ropy naftowej. Wyspy pozostają niezamieszkane.

Społeczność

LENIN - rocznica