Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

Nepal: Zmarł lider socjaldemokratycznego Kongresu Nepalskiego

Girija_Prasad_Koirala.jpg

20 marca w wieku 85 lat zmarł w stolicy kraju- Kathmandu Girija Prasad Koirala, czterokrotny premier Nepalu, założyciel i wieloletni przewodniczący socjaldemokratycznego Kongresu Nepalskiego, działacz ruchu związkowego. 
 
Urodził się w Indiach jako syn nepalskiego emigranta politycznego. W 1947 przewodził strajkowi robotniczemu. W 1948 brał udział w utworzeniu Nepalskiej Federacji Związków Zawodowych. Po rojalistycznym zamachu stanu króla Mahendra w 1960 roku, został uwięziony. Był więziony do 1967 roku, a następnie został zmuszony do wyjazdu z kraju. Do kraju powrócił w 1979.
 
Założony przez niego Kongres Nepalski, wygrał pierwsze demokratyczne wybory w 1991, a Girija został premierem. Piastował to stanowisko również w latach: 1998-1999, 2000-2001 oraz 2006-2008.
 
Wielokrotnie doprowadził do stworzenia rządu koalicyjnego m.in z Komunistyczną Partią Nepalu (Zjednoczoną Marksistowsko-Leninowską) i partiami regionalnymi.
 
Najbardziej znany z podpisania porozumienia pokojowego z nepalskimi maoistami Prahandy. Po ogłoszeniu Nepalu, republiką miał byc zgłoszony jako kandydat na prezydenta ale w wyniku sprzeciwu maoistów sam zrezygnował.
 
Nigdy oficjalnie nie wycofał się z życia politycznego. Zmarł w wyniku wieloletniej astmy i przewlekłej zaporowej choroby płuc. 21 został odprawiony pogrzeb w hinduistycznej świątyni w Kathmandu.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

CAPITALIST