Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 19 gości.

Polacy europejskimi mistrzami oszczędności?

money.png

Okazuje się, że przeciętny Polak w dziedzinie oszczędzania przewyższa nie tylko Niemca, Czecha czy Słowaka, ale też średnią europejską – donosi Dziennik Gazeta Prawna. Dowiodło tego badanie przeprowadzone dla ING-DiBa w czternastu państwach europejskich.
 
Według jego wyników, jedynie 28 proc. Polaków nie ma żadnych oszczędności – taki sam odsetek dotyczy Belgów i Brytyjczyków (ale zarabiają oni o wiele więcej). Europejska średnia wynosi 30 proc. – idealnie wpasowują się w nią Niemcy, zaś Czesi i Słowacy przekraczają ją o odpowiednio trzy i sześć proc. Jeśli chodzi o przyrost posiadanych oszczędności, to wyprzedzają nas jedynie Brytyjczycy i Turcy, ale i tak aż 41 proc. Polaków zadeklarowało, że ich zaskórniaki zwiększyły się w stosunku do ubiegłego roku.
 
- Ten przyrost sugeruje, że Polacy obawiają się przyszłości i robią zapasy, co potwierdzają też inne dane – mówi profesor Henryk Domański, socjolog z PAN. Jego zdaniem, powodem zwiększonego oszczędzania są medialne komunikaty o problemach gospodarczych, zachęcające do odkładania na czarną godzinę.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Sierp i młot