Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

Kurs franka szwajcarskiego drastycznie zwyżkuje, euro spada

_909043_euro300.jpg

W wyniku oczekiwań rynków decyzje dotyczące pomocy Grecji, kurs franka szwajcarskiego drastycznie rośnie. W środę kurs europejskiej waluty wobec franka spadł do 1,4229. Takiego kursu nie było nigdy w historii. Dodatkowo pozycje franka wzmocniły wypowiedzi szefa szwajcarskiego banku centralnego o których pisaliśmy m.in tutaj.
 
Dodatkowo wyzbywaniu się euro a nabywaniu w zamian franka sprzyjają dobre prognozy dotyczące szwajcarskiej gospodarki. Sytuacja szybko może się jednak zmienic bo tanie euro spowoduje że unijny eksport nabierze wiatru w żagle co poprawi sytuację unijnej gospodarki a wpłynie na spadek atrakcyjności szwajcarskiej.
 
Największy wpływ mają więc sprzeczne wypowiedzi na temat unijnej pomocy dla Grecji. Przypomnijmy niemiecka kanclerz Angela Merkel odmówiła pomocy Grekom. Jednocześnie Niemcy nie wykluczyły włączenia się w pomoc w razie wsparcia akcji przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
 
Inne niż z Niemc dochodzą nas głosy z Finlandii, gdzie komisarz Unii ds. walutowych Olli Rehn stwierdził iż techniczna możliwośc pomocy Grecji istnieje natomiast nie podjęto jeszcze decyzji przez czynniki polityczne. Przestrzegł też że zapaśc greckiej gospodarki może wpłynąc destabilizująco na europejską walutę.

Społeczność

future2