Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 19 gości.

Krzysztof Miśkiewicz i Patryk Kosela: Wielki wyzysk w Wielką Sobotę

Tesco_Mielec.jpg

 
Co będziesz robić w Wielką Sobotę o godzinie 19:00? Znaczna część społeczeństwa pewnie pójdzie do kościoła, inni będą się jeszcze gorączkowo krzątać w kuchni, malować z dziećmi pisanki, a inni będą zasuwać w marketach i nie mam tu na myśli klientów, a pracowników super i hipermarketów, których szefostwo, jakby tylko mogło to pewnie kazałoby im pracować w tym dniu całą noc.
 
 
Do tej pory przyjęty był zwyczaj, że sklepy wielkopowierzchniowe pracowały w przeddzień najważniejszych świąt religijnych do godziny 16:00. Pisze o tym w ostatnim numerze „Kuriera Związkowego” Patryk Kosela, który swoim artykułem „Wielka Sobota i wielki kryzys” zainspirował mnie do przedstawienia Państwu tej bulwersującej sprawy. Okazuje się, że w tym roku pracownicy marketów w Wielką Sobotę będą pracować do godziny 18:00. Zdaniem Elżbiety Fornalczyk, szefowej WZZ „Sierpień 80” w Tesco Polska: „To bardzo długo! Oburzeni są tym nawet kierownicy. Ciekawe czy pan prezes Ryszard Tomaszewski i pozostali członkowie zarządu spółki pracują w Wielką Sobotę? Jakoś w to wątpię. Dlatego zapraszamy zarząd do zakasania rękawów i pomocy kasjerkom i pracownikom działów”.
 
Patryk Kosela zauważył, że gdyby nie presja ze strony pracowników, to markety byłyby otwarte do późnych godzin nocnych. „Jeszcze dalej poszła inna sieć handlowa, która niemal wprost powiedziała swoim pracownikom: w święta pracujcie w nocy. Tak właśnie zachował się Real, który chciał, by ludzie pracowali do 21:00! Dopiero bunt pracowników, groźba zorganizowania pikiet i przeprowadzenia strajku włoskiego, a także szum medialny skłoniły do wycofania się sieci z tych durnych planów”.
 
To, że sklepy będą otwarte do godziny 18:00 wcale nie oznacza, że kasjerki o 18:15 pójdą do swych domów. O 18 zamkną się drzwi dla klientów wchodzących, ale przecież na sklepie będą jeszcze wieczorni szwędacze - poszukiwacze świątecznych promocji. Zanim podejdą do kas i kasjerzy będą mogli zamknąć kasę i się rozliczyć, to minie kolejna godzina albo i więcej.
 
 
To samo dotyczy pracowników poszczególnych działów, którzy dopiero po 18 zaczną zwozić towar do magazynu i sprzątać swoje stanowiska. Pracowników jest mniej, bo wiadomo - kryzys ekonomiczny i trzeba pracować za dwóch z tą samą pensją, więc pracownicy marketów naprawdę pojawią się w domach późnym wieczorem. To jakieś kuriozum i debilizm do potęgi, żeby nie powiedzieć zwykłe skurwysyństwo, aby zmuszać ludzi do pracy w święta do późnych godzin nocnych (od Wielkiego Czwartku katolicy świętują bowiem Triduum Paschalne, najważniejsze wydarzenie całego roku liturgicznego) i odbierać im w ten sposób możliwość pełnego uczestnictwa w kościelnych uroczystościach. Trudno też w przypadku Wielkanocy nie odnieść się do całej, pozareligijnej otoczki świąt, jak domowe porządki, przygotowanie świątecznego stołu, wypieków, co wiąże się też między innymi z koniecznością zrobienia większych zakupów. Kiedy to pracownicy marketów mają zrobić?! Czy ktoś tam na górze ma choć trochę oleju w głowie?! I proszę nie zwalać całej winy na kryzys, który akurat wielkie sieci handlowe ominął szerokim łukiem, bo jak przeanalizuje się obroty za ten i poprzedni rok, to zyski idą w miliardy złotych. Przykładowo samo Tesco w poprzednim roku miało obroty przekraczające 10 miliardów złotych na czysto, o 17 proc. więcej niż w roku poprzednim (źródło: portalspożywczy.pl), ciągle im mało?!
 Elżbieta FornalczykElżbieta Fornalczyk
 
Puentą tego tekstu niech będą słowa cytowanej już wcześniej Elżbiety Fornalczyk, przewodniczącej Komisji Zakładowej WZZ „Sierpień 80” w Tesco, którą miałem przyjemność poznać podczas jednej z pikiet pod lubelskim hipermarketem tej sieci: „Jak sobie wyobraża to pracodawca – że ludzie po całym dniu pracy na bardzo wysokich obrotach będą jeszcze do późna siedzieć w pracy na dzień prze świętami i nazajutrz od rana będą w iście świątecznym nastroju serwować wielkanocne śniadanie”? Pamiętaj o tym robiąc przedświąteczne zakupy.
 
 
 
 
 Tekst ukazał się na blogu http://krzysztof-miskiewicz.blog.onet.pl/
 

Portret użytkownika Hartownia
 #

OŚWIEĆ WAS PANIE
"Ciepłych, pełnych radosnej nadziei Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, a także słonecznych spotkań z budzącą się do życia Naturą życzy
KIEROWNICTWO ORGANIZACJI MŁODZIEŻOWEJ
POLSKIEJ PARTII PRACY"

 

Społeczność

Sierp i młot