Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

Maleje popularność samozatrudnienia w Polsce

1349964573-smieciowe-umowy-logo.jpg

Praca na własną rękę, w jednoosobowej firmie, staje się coraz mniej popularnym rozwiązaniem w Polsce – informuje Rzeczpospolita. Na koniec 2012 roku pracowało w ten sposób 2,24 mln osób, czyli o 78,6 tys. mniej niż rok wcześniej. Jest to spadek o 3,4 proc., największy od pięciu lat.
 
Specjaliści tłumaczą ten fakt złą koniunkturą gospodarczą, zniechęcającą ludzi do zakładania firm, za to skłaniającą do ich likwidacji. Duże przedsiębiorstwa, redukujące zatrudnienie, w pierwszej kolejności zrywają współpracę właśnie z samozatrudnionymi, co jest łatwiejsze niż zwolnienia pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę. Poza tym, zachodzą poważne zmiany strukturalne w rolnictwie, a ponad połowa samozatrudnionych to właśnie rolnicy indywidualni. W ubiegłym roku ubyło ich aż 33 tys.  
 
Warto zauważyć, że samozatrudnienie w Polsce ma często fikcyjny charakter. Wielu kapitalistów nakłania swoich pracowników do zakładania własnych firm i pod takim szyldem świadczenia usług przedsiębiorstwom, gdzie wcześniej pracowali. Dla kapitalisty jest to bardziej opłacalne niż klasyczne zatrudnienie. Jest to jedna z popularnych u nas form wyzysku, stanowiąca część problemu umów śmieciowych.

Społeczność

SIERP i MŁOT