Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 205 gości.

1 Maja - bitwa o pamięć. Przyjdź na pochód!

may_day_by_enzocavalli-d3fa3h5.jpg

Uczcij ten dzień zanim zlikwidują kodeks pracy i odbiorą resztkę zdobyczy socjalnych. Pamiętaj o amerykańskich robotnikach zamordowanych w1886 r. za to, że domagali się ośmiogodzinnego dnia pracy.

Święto  1 Maja narodziło się w ogniu walki ruchu robotniczego o prawa pracowników najemnych. Upamiętnia strajk Chicago w 1886 roku i masakrę robotników w, którzy domagali się 8 godzinnego dnia pracy.
 
Obecnie, gdy na całym  jesteśmy świadkami bezprecedensowego ataku na prawa ludzi pracy, znów trzeba powiedzieć  kapitalistom nie! Nie będziemy płacić za ich kryzys. Nie oddamy zdobyczy świata pracy wywalczonych za cenę życia i krwi robotników.
 
Tego dnia nie jedź na grilla.
 
Przyjdź na pochód!

W połowie 1886 roku ruch strajkowy w USA osiągnął swe apogeum, w strajku uczestniczyło 610 000 robotników. Przeciętna płaca robotników fabrycznych była nadzwyczaj niska, czas pracy wynosił 10 godzin dziennie przy 6 - cio dniowym tygodniu pracy, często jednak praca trwała dłużej, a ochrona przed wypadkami była minimalna. Walki robotnicze prowadzone były z nadzwyczajną zaciętością. Przedsiębiorcy występowali wspólnie przeciwko zorganizowanym w związkach zawodowych robotnikom, umieszczając ich na czarnych listach i domagając się od nich przysięgi nie uczestniczenia w żadnych organizacjach związkowych. Strajki kończyły się najczęściej klęską robotników, ponieważ policja i opinia publiczna były po stronie przedsiębiorców. Podczas strajku w St. Louis policja otworzyła ogień do strajkujących i zabiła 9 osób. Dnia 1 maja w całym kraju doszło do strajków i demonstracji. Robotnicy domagali się 8 - godzinnego dnia pracy. W Milwaukee policja zabiła sześć osób. Gdy 4 maja policja rozwiązała anarchistyczne zgromadzenie, protestujące przeciw złemu traktowaniu robotników, eksplodowała bomba, zabijając dalszych sześć osób. W konsekwencji policja strzelała nie celując w tłum i zabiła znowu cztery osoby. Protest ten został przemocą stłumiony. Stał się jednak symbolem pokojowej walki o prawa człowieka, których elementem są uprawnienia pracownicze. 

W reakcji na wydarzenia w Ameryce założycielski kongres II Międzynarodówki Socjalistycznej, który odbył się w 1889 r. w Paryżu, podjął uchwałę dotyczącą ustanowienia międzynarodowego dnia walki o 8-godziny dzień pracy. Choć uchwała ta nie określała, jaki konkretnie ma to być dzień, powszechnie przyjęto, że dniem tym powinien być 1 maja.
 
W 1890 roku po raz pierwszy dzień 1 maja obchodzony był jako święto ruchu robotniczego. Odbywały się liczne demonstracje i strajki na rzecz 8 - godzinnego dnia pracy. 8 - godzinny dzień pracy wprowadzono pierwszy raz w 1856 roku dla robotników budowlanych w australijskiej Nowej Południowej Walii.
 
W krajach europejskich powszechne wprowadzenie 8 - godzinnego dnia pracy, czy też 48 godzinnego tygodnia pracy, nastąpiło dopiero w XX wieku.
 
 
 
 

Portret użytkownika lewy
 #

Wiwat 1 maj!
 
Nie ma już pochodów
Zbędne są protesty
Walczyć nie ma o co -
Majówka i festyn
Nie ma trosk, wyzysku
Powszechna szczęśliwość
Nie ma robotników
Jest - santo subito

 
Portret użytkownika lewy
 #

Wyklętym
 
W robotnicze wasze święto
Zacni ludzie PRL-u
Wypalone krwawo piętno
Czczę wbrew woli szujów wielu
 
Wy w codziennym dziele pracy
Silni skromni i uczciwi
Uświęceni trudem waszym
I wyśmiani przez złośliwych
 
Nie dla zysku nie dla nagród
I w niczyim interesie
Na wygiętym waszym karku
Czego Atlas nie uniesie
 
Za sumienny znój przez lata
Oszukani i zdradzeni
Plugawego nawóz świata
Sól jałowej z wierzchu ziemi
 
Pozbawieni dziś godności
Bez szacunku praw i chleba
W sercach których gorycz gości
Że was młodym nie potrzeba
 
Hołd styranym składam rękom
Krzywym plecom oczom zgasłym
Słabym głosom - waszą wielkość
Sławię słów pomnikiem własnych
 
Kiedy krew ktoś w szmal zamienił
Zawłaszczono święto wasze
Na majówkę i happening
Wynoszenie na ołtarze
 
To co czyste niech się święci
Zło zysk może swój podwajać
Mogą sobie drwić przeklęci
Niech się święci pierwszy maja!

 

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

front