Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 184 gości.

Sejm otworzył drogę do prywatyzacji PLL LOT

pll_lot.jpeg

Sejm uchylił w piątek ustawę o przekształceniu własnościowym PLL LOT. Oznacza to, że Skarb Państwa nie będzie już musiał zachować minimum 51% akcji tej spółki i tym samym możliwa stała się jej prywatyzacja. - "Decyzja Sejmu o umożliwieniu sprzedaży PLL LOT jest nowym otwarciem dla spółki, umożliwiającym jej realną prywatyzację" - powiedział w prezes PLL LOT Sebastian Mikosz, który stwierdził również: - "To bardzo dobra decyzja dla spółki. To czyni prywatyzację możliwą, do tej pory, w mojej ocenie, była ona niemożliwa".
 
Resort skarbu przygotowując zmianę przepisów argumentował, że ustawowy nakaz zachowania minimum 51% udziału w akcjach PLL LOT "przekładał się na mniejsze zainteresowanie potencjalnych inwestorów".
 
Obecnie Skarb Państwa ma 67,97% akcji PLL LOT, TFS Silesia - 25,1%., pozostałe 6,93% należy do pracowników.
 
Za uchyleniem ustawy głosowało 235 posłów, przeciw było 212 posłów; nikt nie wstrzymał się od głosu. Za były PO (202 głosów), PSL (29 głosów) oraz 4 posłów niezależnych (Bartłomiej Bodio, Ryszard Galla, Jarosław Jagiełło, Ryszard Kalisz). Przeciwko głosowali parlamentarzyści PiS (135 głosów), RP (36 głosów), SLD (23 głosy) i SP (17 głosów) oraz posłanka niezależna Wanda Nowicka.

Społeczność

Obama rev