Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Niemcy: CDU i FDP chcą zakazania symboli NRD/SED

State_arms_of_German_Democratic_Republic.svg_.png

CDU i FDP domagają się delegalizacji symboli NRD, po tym jak 9 maja członkowie Stowarzyszenia Tradycji Narodowej Armii Ludowej (Traditionsverein Nationale Volksarmee) zorganizowali w berlińskim parku Treptow wiec pod Pomnikiem Żołnierzy Radzieckich. Uczestnicy z bronią, flagą NRD oraz w pełnych mundurach NVA (Nationale Volksarmee, Narodowej Armii Ludowej) złożyli kwiaty pod pomnikiem, a następnie przemaszerowali przez park.
 
Berlińscy chadecy mówią o "prowokacji". Przewodniczący berlińskiego CDU Kai Wegner zażądał w liście do szefa swojego klubu parlamentarnego Volkera Kaudera, aby zbadał on, czy nie jest możliwe zakazanie używania symboli NRD. „Jako klub parlamentarny CDU/CSU zastanowimy się jeszcze raz przy okazji tego incydentu, czy zaproponujemy projekt ustawy zakazującej prawnie używanie symboli SED" - stwierdził Kauder.
 
 
Propozycję popierają koalicjanci z FDP. Wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego FDP Martin Lindner powiedział, że "nie można pozwolić na kolejny przemarsz przez Treptow" i popiera delegalizację symboli "enerdowskiego reżimu".
 
 
Jednocześnie policja wszczęła śledztwo w sprawie naruszenia przez demonstrantów ustaw o posiadaniu broni i zgromadzeniach.

Społeczność

jednolity front