Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 6 gości.

Protest górników w Brzeszczach

górnictwo.jpg

Na 6 czerwca br. zaplanowano manifestację górników z Kopalni Węgla Kamiennego Brzeszcze należącej do Kompanii Węglowej. Górnicy sprzeciwiają się restrukturyzacji zakładu, która ich zdaniem będzie częściową albo całkowitą likwidacją zakładu.
 
 
Restrukturyzacja ma polegać na przeniesieniu nawet 2/3 pracowników do zakładów ościennych i likwidacji oddziałów przygotowawczych. Bez oddziałów przygotowawczych, które odpowiadają za przygotowanie kolejnych pokładów do wydobycia, kopalnia będzie mogła fedrować przez maksymalnie 1,5 roku.
 
Pracowników niepokoją także plany budowy drogi ekspresowej S1. Tylko jeden wariant zaprezentowany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad zakłada ominięcie terenów wydobyczych KWK Brzeszcze. Plany budowy drogi wyraźnie stoją w sprzeczności z interesem załogi przedsiębiorstwa. Bydowa drogi na terenach wydobywczych wyraźnie skróci żywotność kopalni i uniemożliwi eksploarację prawie 15 mln t węgla.
 
 
Zdaniem władz przedsiębiorstwa, restrukturyzacja jest konieczna ze względu na niezadowalające wyniki ekonomiczne, a budowa drogi S1 nie jest z tym związana. Aczkolwiek władze zaznaczają, że ewentualna budowa S1 na terenach wydobywczych wpłynie negatywnie na kopalnię. Obecna żywotność zakładu jest szacowana na ok. 33 lata.
 
KWK Brzeszcze zatrudnia ponad 3 tys. pracowników, ale w proteście ma wziąć udział nawet 20 tys. osób, gdyż ewentualna likwidacja KWK Brzeszcze dotnęłaby również inne przedsiębiorstwa.
 
 
Autor: Mariusz W.

Społeczność

Ernst Thälmann - Sohn seiner Klasse