Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 18 gości.

PYD chce rządu tymczasowego w syryjskim Kurdystanie

PYD - logo

Przewodniczący Partii Demokratycznej Jedności (PYD) Salih Muslim oświadczył w piątek, że syryjscy Kurdowie powołają tymczasowy rząd autonomiczny w północnej Syrii/zachodnim Kurdystanie. Syrysjka PYD jest socjalistyczną partią kurdyjską związaną z turecką Partią Pracujących Kurdystanu (PKK).

"Uważamy, że kryzys w Syrii nie zakończy się w najbliższym czasie, więc musimy stworzyć demokratyczny samorząd w zachodnim Kurdystanie" - stwierdził Muslim.

Mimo, że "jest ona [autonomia] naszym celem od 2007 r.", przywódca PYD podkreślił zależność kurdyjskich losów od przyszłości całej Syrii: - "To środek tymczasowy. Jak tylko osiągnięte zostanie szerokie porozumienie ws. przyszłości Syrii, położymy kres tej autonomii."

PYD założono w 2003 r. Określa się ona jako partia "świecka, demokratyczna i socjalistyczna". PYD jest największą partią w Narodowym Komitecie Koordynacyjnym na rzecz Zmian Demokratycznych (NCC) - największej opozycyjnej grupy wewnątrz Syrii - koalicji 13 partii lewicy marksistowskiej, panarabskiej i kurdyjskiej utworzonej w 2011 r.

Po tym jak w połowie 2012 r. wojska rządowe wycofały się z syryjskiego Kurdystanu, PYD doszła do porozumienia z Syryjską Radą Narodową (podległą zagranicznej opozycji syryjskiej) i utworzyła Najwyższy Komitet Kurdyjski - ciało mające kierować administracją na terenach zamieszkałych przez Kurdów. Połowa członków Komitetu należy do PYD. Zbrojnym skrzydłem Komitetu są Powszechne Siły Obronne (YPG), których większość członków należy lub sympatyzuje z PYD. Oficerowie YPG są wybierani demokratycznie przez żołnierzy. Najwyższemy Komitetowi podlegają oddolne komitety organizujące lokalną administrację.

Regularnie mają miejsce potyczki YPG zarówno z wojskami rządowymi, grupami podległymi FSA oraz islamistami z Frontu Obrony Ludności Lewantu (Dżabhat al-Nusra) i Islamskiego Państwa w Iraku i Lewancie (ISIS) związanymi z al-Kaidą.

Społeczność

Chcemy waszych minerałów