Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Trojka: Grecja spełnia warunki konieczne do otrzymania nowej raty "pomocy"

Grecja bankructwo.jpg

Grecja spełniła warunki otrzymania kolejnej części pomocy finansowej od strefy euro, w wysokości 4 mld euro - poinformowała w piątek Komisja Europejska.

Jak oświadczył rzecznik KE ds. gospodarczych i walutowych Simon O'Connor, przedstawiciele 17 państw grupy euro stwierdzili, że Grecja zrealizowała "wszystkie priorytetowe działania", od których zależy wypłata następnej raty z programu ratunkowego dla tego państwa.

Środki finansowe pochodzić będą z Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) (2,5 mld euro) oraz z dochodów banków centralnych państw strefy euro, pochodzących z obligacji greckich kupionych w ramach programu dot. rynków papierów wartościowych (1,5 mld euro).

Natomiast MFW przekaże Grecji w ramach pakietu ratunkowego 1,8 mld euro.

Według źródeł w KE na razie sytuacja makroekonomiczna w Grecji pozostała bez zmian, a w I kwartale br. PKB spadł o 5,6%. "Wierzymy jednak, że już w przyszłym roku nastąpi wzrost gospodarczy" - powiedział anonimowy urzędnik KE.

Wskazał też na spadek kosztów pracy, które w latach 2009-2012 spadły o 13,7%. Wg prognoz dług publiczny Grecji wyniesie w tym roku 175% PKB (w myśl programu ratunkowego do 2021 r. dług ma spaść do 120% PKB).

W czwartek grecki parlament spełnił ostatni warunek wypłaty następnej raty pomocy, przyjmując nowy kodeks podatkowy i poprawkę ze szczegółami planu mobilności dla tysięcy pracowników sektora publicznego. W myśl planu do końca bieżącego br. zwolnionych może być 25 tys. pracowników sektora publicznego.

Szacunki dot. dochodów z prywatyzacji na rok bieżący obniżono o ponad 1 mld euro. Niebawem rząd grecki spróbuje sprywatyzować spółkę gazową DEPA.

Unijne źródła przyznają, że wielkie niezadowolenie społeczeństwa Grecji związane jest z ryzykiem wstrząsów politycznych. "Jednak na razie nie mamy powodów, by wątpić w stabilność greckiego rządu" - informuje anonimowy urzędnik unijny.

Społeczność

Lenin001