Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Rozbiórka linii kolejowej w prokuraturze

Dworzec_kolejowy_Cybinka.jpg

Sprawa rozbiórki linii kolejowej z Kunowic do Cybinki w woj. lubuskim, kupionej od samorządu powiatowego, trafiła do prokuratury. Zawiadomienie złożył burmistrz Cybinki.

Linię kolejową z Kunowic do Cybinki na sprzedaż wystawiły władze powiatu słubickiego. Dotychczas z linii kolejowej korzystało kilku małych przewoźników korzystając z punktów ładunkowych w Uradzie i Cybince. Linia wymagała jednak remontu, a władz powiatowych nie było stać na to, więc postanowiły ją sprzedać.

Prywatny nabywca nabył linię za 1,5 mln. zł. Według wicestarosty, tak niska cena wynikała z wyceny wykonanej przez rzeczoznawcę biegłego w sprawach kolejnictwa, wyłonionego w przetargu. Za sam złom z linii kolejowej można otrzymać ok. 2 mln. zł.

Rozbiórka linii rozpoczęła się niemal natychmiast. Burmistrz Cybinki Roman Siemiński zawiadomił o rozbiórce bez pozwolenia Prokuraturę Rejonową w Krośnie Odrzańskim. Załączył zdjęcia wyciętych szyn bezprawnie zdeponowanych na działkach gminnych, sprzętu do wycinki i przewozu złomu oraz kolejnych odcinków przygotowanych do wycinki. To jednak nie powstrzymało dalszej rozbiórki linii i linia została rozebrana.

Linia Kunowice - Cybinka miała ważne znaczenie dla rozwoju lokalnego. Przebiegała w bezpośrednim sąsiedztwie strefy ekonomicznej, terminala w Świecku i portu rzecznego w Uradzie. Specjalnie dla niej na autostradzie A2 zbudowano wiadukt autostradowy. W 2012 r. podczas Dni Cybinki na dworcu w Cybince Stowarzyszenie Miłośników Kolei z Jaworzyny Śląskiej organizowało dla mieszkańców przejazdy drezynami oraz pociągiem specjalnym. Linię od powiatu słubickiego chciały przejąć gminy Cybinka i Słubice, ale samorząd powiatowy wolał linię wystawić na sprzedaż.

Społeczność

SIERP i MŁOT