Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 15 gości.

Wenezuela: Robotnicy protestują przeciwko biurokratycznemu sabotażowi i żądają kontroli robotniczej

wenezuela.jpeg

W poniedziałek 300 pracowników zakładów mleczarskich Lacteos Los Andes protestowało przed wenezuelskim parlamentem, żądających ustanowienia w ich zakładach kontroli robotniczej.

Znacjonalizowane w 2008 r. zakłady zatrudniają 3375 ludzi i sprzedają swoje produkty drobnym sklepom, supermarketom oraz państwowej sieci dystrybucji żywności PDVAL.

Robotnicy oskarżają ministra ds. żywności Felixa Osorio o sabotaż polegający na wstrzymywaniu dostaw surowców oraz utrudnianiu dystrybucji. Demonstranci podawali przykład ciężarówek z surowcami, które przetrzymywano w porcie w La Guaira w celu zatrzymania produkcji.

Pracownicy twierdzą, że "biurokracja doprowadziła zakłady na skraj bankructwa" i chce ona "oddać je w ręce prawicowych, burżuazyjnych biznesmenów".

"Jesteśmy za kontrolą robotniczą, ponieważ to jedyna gwarancja ciągłości produkcji i dystrybucji, a zyski należą do ludu wenezuelskiego i do robotników. Nie walczymy o [własne] zyski, chcemy postawić zakłady na nogi" - powiedział jeden z demonstrantów.

Minister Osario był również oskarżany o sabotowanie pracy Industrias Diana - zakładów produkujących olej spożywczy, które zarządzane są przez robotników - m.in. przez narzucanie dyrektora wbrew woli pracowników oraz utrudnianie dystrybucji produktów.

Społeczność

Ochotnik