Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 17 gości.

Tusk nowym Dengiem Xiaopingiem? Sytuacja pracowników przyciąga inwestorów

Amazon

Jak donosi Süddeutsche Zeitung amerykański koncern Amazon wywołał ostatnio małe zamieszanie medialne planując nowe inwestycje właśnie w Polsce.

Jeszcze dwa tygodnie temu koncern nie chciał komentować plotek na ten temat. Tymczasem do sierpnia przyszłego roku mają stanąć dwa centra: w okolicy Poznania i Wrocławia. Trzecie w połowie 2015 roku również pod Wrocławiem" - pisze niemiecki dziennik.

Amazon jakiś czas temu zmuszony był zawrzeć układ zbiorowy z niemieckimi związkami zawodowymi po ostrym sporze dotyczącym wynagrodzenia zgodnie z warunkami określonymi w handlu detalicznym i wysyłkowym. Dlatego też Süddeutsche Zeitung skomentowała to jako posunięcie przeciwko niemieckim pracownikom.

Tim Collins - menedżer Amazona na Europę - powiedział niedawno niemieckim dziennikarzom, że jedynym celem jest ekspansja całego biznesu w Europie. Tłumaczył także, że Polska została wybrana ze względu na korzystne położenie geograficzne, dobre połączenie i "wspaniały potencjał pracowniczy".

Co menadżer amerykańskiego koncernu miał zapewne na myśli, podsunąć może informacja o ostrej walce z niemieckimi związkami zawodowymi. Różnica polega na tym, że w Polsce neoliberalny rząd przygotował wspaniałe warunki do eksploatacji pracownika.

Czyżby Tusk korzystał tu z przykładu Denga Xiaopinga, który w podobny sposób przyciągnął tego typu "potencjałem pracowniczym" do Chin - niczym rekiny na żer - cały szereg różnych inwestorów?

Społeczność

Ochotnik