Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 14 gości.

Mazowiecki czyli polski czołg z Tiananmen

Tadeusz Mazowiecki o sobie i o swojej ekipie

Ogłoszona na niedzielę 3 listopada żałoba narodowa za zmarłym byłym premierem Tadeuszem Mazowieckim pokazuje, na jak miernych i chwiejnych podstawach zbudowana jest burżuazyjna władza w III RP.  III RP, która powstała niespełna ćwierć wieku temu, kiedy rządząca PRLem nomenklatura partyjna w poruzumieniu z burżuazyjno-liberalną, prowaszyngtońską opozycją, zdecydowała się zarzucić hasło budowy socjalizmu i z chwiejnej pozycji warstwy rządzącej biurokratycznie zdeformowanym państwem robotniczym stać się uznaną częścią zachodniej burżuazji.
 
Największą siłą społeczną rzeczywiście zainteresowaną reakcyjnym przewrotem 1989 roku w takiej formie, w jakiej się dokonał, była przeważająca część biurokracji trzymana u władzy przez układy i zasadę nomenklatury.
 
 Ironią historii było, że biurokracja, w momencie wejścia na jawnie kapitalistyczny kurs podzieliła się władzą z opozycjonistami, a opozycjoniści legitymizowali swoją legendę robotniczym Sierpniem 1980 roku, mimo że robotników mieli za nic w nie mniejszym stopniu jak biurokraci.
 
Biurokracja nie wszędzie potrzebowała jednak pogodzić się z liberalnym nurtem opozycji aby odrestaurować kapitalizm – w Chinach wystarczyły jej do tego czołgi na Tiananmen, rozjeżdżające studentów śpiewających „Międzynarodówkę”.
 
W Polsce w 1989 roku czołgów na ulicach nie było, był za to Tadeusz Mazowiecki zwany „pierwszym niekomunistycznym premierem”, który mimo wahań i słabości w końcu przypieczętował swoi m nazwiskiem projekt restauracji kapitalizmu. Projekt, którego osią był plan Balcerowicza, plan który wpędził miliony ludzi w nędzę i bezrobocie, który był nie mniej zasobny w ofiary i cierpienie ludzkie niż niejeden krwawy pucz z wojskiem i czołgami na ulicach. 
 
 
Prawdziwym projektantem i beneficjentem reakcyjnych przemian była biurokracja i opozycjoniści byli jej potrzebni to tego tyle, co kwiatek do kożucha. W roli takiego kwiatka do kożucha wystąpił właśnie Tadeusz Mazowiecki. Był on potrzebny nowej władzy jako swoista legitymacja, podobnie zresztą jak zmanipulowany prostak zwany Bolkiem. O ile jednak totalnie pozbawiony kręgosłupa politycznego Wałęsa wykazywał pewne znamiona prowadzenia samodzielnej polityki i po ponad dekadzie od odejścia od władzy zdarzało mu się nawet krytykować kapitalizm, to Mazowiecki był totalnie bezpłciową marionetką. Ale marionetką niezwykle potrzebną dl a budowy mitu założycielskiego III RP. 
 
 
Każdy bowiem przyzna, że tytuł „pierwszego niekomunistycznego premiera” bardziej pasował do Mazowieckiego niż do Kiszczaka mimo że ten ostatni był lepiej przygotowany do rządzenia i jego wpływ na wydarzenia w kraju i historię był nieporównywalnie większy. W istocie jednak ten termin jest chybiony bo władza w PRL nie była „komunistyczna” lecz „biurokratyczna” a Okrągły Stół nie stanowił zerwania ciągłości władzy, lecz jedynie reakcyjny zwrot w kierunku budowy zwierzęcego, XIX wieczno-neoliberalnego kapitalizmu pod maską demokracji parlamentarnej.  Reakcyjny zwrot na którym najbardziej ucierpieli robotnicy.  Robotnicy do których ma czelność odwoływać się obecny premier kadzący nad grobem swojego poprzednika. Jak stwierdził Tusk w swoim przemówieniu, opisując Mazowieckiego
 
 
 
  Pamiętam wielki wysiłek w czasie smutnych strajków w maju 1988 r. (...) Kiedy wychodził w maju z przegranego strajku, szedł na czele smutnego pochodu, trzymając się pod ręce z innymi liderami strajku i robotnikami. Pamiętam jak dziś wyraz jego twarzy, który dawał nam wszystkim do zrozumienia, że ta walka nie jest przegrana. Bo miał w sobie taką - niektórzy mówili, że powolną, że nie zawsze decyzyjną - ale miał taką naturę spokojnego zwycięzcy
 
 
Po czym Tusk płynnie przechodzi do wspomnień jak to razem byli kolegami w „demokratycznej” partii nomenklaturowego pseudoprofesorka Balcerowicza. Balcerowicza, który wpędził miliony ludzi w nędzę – w tym tych samych robotników, strajkujących w maju 1988 roku -  pozbawiając ich pracy i nadziei na godne życie
 
 
 Pamiętam, kiedy dodawał nam odwagi, gdy decydowaliśmy się na połączenie Unii Demokratycznej i Kongresu Liberalno-Demokratycznego i powstawała wtedy Unia Wolności. Miałem zaszczyt być przez dłuższy czas zastępcą Tadeusza Mazowieckiego w tej partii i była to dla mnie nadzwyczajna szkoła takiej publicznej służby
 
Tusk pamięta, że gdyby nie nominacja Mazowieckiego i szereg wydarzeń jej towarzyszących nie byłby tam gdzie jest i nie chodziłby w aurze „demokratycznego” opozycjonisty.
Chińczycy zbudowali dużo sprawniejszy kapitalizm niż my, bez Tusków i Mazowieckich. Stało się dlatego, że dużo łatwiej i bardziej efektywnie  jest wysłać przeciwko protestującym masom pracującym czołgi niż bawić się w burżuazyjną demokrację. 
 
Burżuazyjnej demokracji która jest potrzebna w zasadzie tylko liberalnym politykom budującym swoją legendę oraz belfrom plotącym androny jak to wspaniale żyje się w „wolnym kraju” . Burżuazja dla bezpieczeństwa swoich zysków dużo bardziej preferuje autorytarne, bonapartystyczne dyktatury – jak obecny system w Chinach - a w skrajnych wypadkach nawet faszyzm. Natomiast robotnikom burżuazyjny parlamentaryzm i banda osłów zmieniająca sztandary która co cztery lata ich oszukuje nie jest do niczego potrzebna.
 
Robotnicy pokazali bowiem wielokrotnie w historii – począwszy od Komuny Paryskiej,  rewolucji rosyjskich 1905 i 1917 - że potrafią się organizować i że jeżeli są zorganizowani – to nic nie powstrzyma ich od objęcia władzy i wywiezienia na taczkach na śmietnik historii wszystkich liberalnych słabeuszy .  Tego najbardziej boją się liberalne karły takie jak Tusk, Mazowiecki, Michnik i cała ich banda która wyciera sobie mordy historią robotniczego oporu wobec stalinowskiej władzy. Boją się, że nie będzie dla nich miejsca – stąd też wynika kadzenie o ludziach którzy samodzielnie nic nie zrobili i są dosłownie niczym i niesłusznie ogłoszona żałoba narodowa.
 
Cytaty z Donalda Tuska za PAP
 
http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=kraj&idNewsComp=&filename=&idnews=131496&data=&status=biezace&_CheckSum=-48871790

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

LENIN - rocznica