Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 16 gości.

Arabia Saudyjska: Represje antyrobotnicze

Arabia Saudyjska - flaga

W tydzień po tym jak władze saudyjskie ogłosiły, że deportują zagranicznych robotników przebywających w kraju nielegalnie, doszło do protestów w Rijadzie.

Demonstracje w ubogiej dzielnicy al-Manfouka stłumiła policja - zginęły 2 osoby (w tym jeden Saudyjczyk), rannych zostało 68 osób (w tym 28 Saudyjczyków), aresztowano 561 osób.

Arabia Saudyjska jest jednym z najbardziej reakcyjnych i antypracowniczych reżimów na świecie. Strajki, umowy zbiorowe, związki zawodowe, partie polityczne są nielegalne. Szczególnie ciężkie jest położenie imigrantów, którzy stanowią 1/5 ludności - wg Międzynarodowej Federacji Związków Zawodowych są oni "pozbawieni podstawowych praw", regularnie "padają ofiarami przemocy" i pracują "w warunkach przypominających niewolnictwo".

Portret użytkownika cinco
 #

Przypomnijmy, że obowiązujący w Arabii Saudyjskiej system prawny przypomina rodzimy, ale średniowieczny. Bo to właśnie tam, pod czujnym okiem Stanów Zjednoczonych, za kradzież z głodu (co często się zdarza z uwagi na warunki życia) stracić można dłoń, lub nawet dwie (przez odrąbanie szablą arabską). Rzecz jasna takie kary spotykają nie tamtejsze elity finansowe i polityczne (szejkowie, rodzina królewska, wysoko postawieni duchowni wahabiccy etc) - bo w razie czego stać ich na zapłacenie tzw okupu krwi - a najbiedniejszych.

Protestujących - o których mówi news wyżej - czekać może więc kara od wybatożenia po nawet dekapitację, zależnie jak do sprawy podejdzie saudyjski wymiar "sprawiedliwości".

"Barbarzyństwo albo socjalizm" - mówiła Rosa Luxemburg.

 
Portret użytkownika cuatro
 #

"Protestujących - o których mówi news wyżej - czekać może więc kara od wybatożenia po nawet dekapitację, zależnie jak do sprawy podejdzie saudyjski wymiar "sprawiedliwości"."
 
Ich czeka "tylko" deportacja.

 

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

marks