Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

Razem Przeciwko Nacjonalizmowi [RELACJA]

WP_20131109_002.jpg

W 75 rocznicę Nocy Kryształowej odbyła się demonstracja Razem Przeciwko Nacjonalizmowi. Przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego zebrało się znacznie więcej niż 1000 osób. Wznoszono hasła przeciwko rasizmowi, nietolerancji, neofaszyzmowi. W przemówieniu Andrzej przypomniał walkę z gettem ławkowym w uniwersytetach prowadzoną przed II wojną światową i opowiadał o blokadzie wejścia ruchu narodowego na uniwersytet w ostatnim roku. Drugi z mówców, wiceprzewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski  wyjaśnił wszystkim przyczyny wsparcia inicjatywy przez związek zawodowy.

Następnie uczestnicy przeszli tą trasą, jaką szedł Janusz Korczak i dzieci z Domu Sierot na Umschlagplatz. Na placu Grzybowskim Robert wspomniał robotnicze tradycje walk o wolną i sprawiedliwą Polskę sprzed ponad 100 lat. Na skrzyżowaniu ul. Żelaznej i Chłodnej przemówienie Owcy dotyczyło getta warszawskiego i odwiecznego problemu tolerancji. Pod Pawiakiem Ewa przypomniała dzieje więzienia kobiecego. Odbył się też koncert raperów Carpera i Freaka, którzy nawiązali do nietolerancji narodowców. Przed pomnikiem na Umschlagplatz Roger odczytał wspomnienia świadków ostatniej drogi dzieci i personelu z Domu Sierot. Jan odczytał wiersz Juliana Tuwima, który był wielkim przeciwnikiem polskich odmian faszyzmu.

Mimo deszczu marsz przebiegał w energetycznej atmosferze dzięki zagrzewającej do marszu muzyce. W demonstracji brało udział bardzo wielu Warszawiaków nie należących do żadnej organizacji. Uczestniczyła w marszu ekipa z Łodzi. Wzruszający był udział w pochodzie chłopaka o kulach i dziewczyny na wózku inwalidzkim.

Społeczność

UPA