Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 7 gości.

Grecja: Obchody 40. rocznicy krwawo stłumionego powstania na Politechnice w Atenach

Demonstracja KKE w Atenach 17 listopada 2013

Jak podaje strona internetowa Komunistycznej Partii Grecji (KKE), w niedzielę 17 listopada w Atenach, w 40. rocznice powstania greckich studentów i robotników przeciwko faszystowskiemu reżimowi Czarnych Pułkowników odbyły się masowe demonstracje  zorganizowane przez KKE i KNE (młodzieżówkę KKE).
 
W demonstracji wedle różnych źródeł uczestniczyło między 9 a 16 tysięcy osób.
 
 
W tym miesiącu KKE obchodziła 95-lecie powstania. Jest najstarszą działającą partią polityczną w Grecji. Pod obecną nazwą działa od 1924 roku. Do niedawna była to trzecia siła polityczna w kraju.
 
 
 
17 listopada 1973, podczas trwającego od 14 listopada strajku studentów reżim użył ostrej amunicji przeciwko protestującym. Zginęło między 25  a 200 osób, a ponad 1000 zostało rannych.

See video
Portret użytkownika tres
 #

Więcej relacji z obchodów rocznicy 17 listopada:
http://rt.com/news/greece-rally-austerity-protest-872/
http://greece.greekreporter.com/2013/11/17/40th-anniversary-of-the-polyt...
 
Dla zainteresowanych historią Grecji warto wspomnieć o opublikowanym przez nas w kwietniu 2012 tekście Mieczysława Gajewskiego i Krystyny Poznańskiej o Grecji w czasie rządów Czarnych Pułkowników
http://www.1917.net.pl/node/9612
 
Przez trzy dni — od 16 do 18 listopada 1973 r. — centrum Aten przeksiztałciło się w pole bitwy. Pięć tysięcy studentów dysponujących radiostacją zaba­rykadowało się na Politechnice. Ludność stolicy z za­partym tchem słuchała ich bojowych komunikatów, nawołujących do walki z tyranią. Studencka radio­stacja wezwała robotników do strajku powszechnego. Apel ten wywołał szeroki rezonans. Liczni robotnicy (głównie budowlani i pracownicy komunikacji miej­skiej) w demonstracjach i strajkach dali wyraz swej solidarności z walczącymi studentami.

17 listopada dyktator Papadopulos podpisał dekret o stanie wyjątkowym. Wojskowe oddziały szturmowe, wsparte przez czołgi, przystąpiły do ataku na Poli­technikę. Radiostacja studencka nadawała rozpaczli­we apele: „Grecy, jak możecie spać, gdy z czołgów strzela się do studentów?" Bohaterski opór studentów przeciwko czołgom trwał do następnego rana. Zakończył się masakrą. Dziesiąt­ki studentów i młodych robotników zostało zabitych. Kilkuset odniosło rany. Jak stwierdził brytyjski dziennik „The Guardian" (19.XI.1973.), „więcej krwi przelano w Atenach w ciągu ubiegłych kilku dni, niż kiedykolwiek przedtem po wojskowym zamachu sta­nu z 1967 r." Nastąpiły masowe aresztowania. Aresz­towano wówczas 2.453 młodych ludzi — co zostało ujawnione w dwa lata później w czasie procesu od­powiedzialnych za zajścia na Politechnice. Niektórzy komentatorzy prasy zachodniej (m. in. „Le Monde" z 18—19.XI.1973 r.) ocenili te wydarzenia jako zaczą­tek antyfaszystowskiego powstania ludowego. Zajścia te przypieczętowały losy rządu Papadopulosa.

 

Społeczność

jednolity front