Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 17 gości.

Ukraina: ciąg dalszy protestów zwolenników integracji z UE

Demonstracje na Ukrainie koniec listopada 2013

(Na zdjęciu członkowie trockistowskiej Lewej Opozycji na antyrządowej i proeuropejskiej demonstracji)

W Kijowie, stolicy Ukrainy, nie ustają protesty i rozruchy zwolenników integracji tego kraju z Unią Europejską. Dochodzi do burd z Milicją.

Protestujący wielokrotnie atakowali Milicję oraz budynek Rady Ministrów. Użyli do tego celu m.in. ładowarki kołowej. Doszło także do szturmu siedziby prezydenta Ukrainy oraz ataku na pomnik Włodzimierza Lenina.

Zdaniem Witalija Kliczki, przewodniczącego Ukraińskiego Demokratycznego Aliansu na rzecz Reform (UDAR), incydenty te są wynikiem działań prowokatorów wynajętych przez rząd Ukrainy. UDAR jest jedną z partii inicjujących protesty. Milicja odpowiada siłą, gazem i innymi środkami. Zdarzyły się także pobicia przez Milicję.

Prezydent Ukrainy, Wiktor Janukowicz rozważa wprowadzenie stanu wyjątkowego. Stan wyjątkowy miałby zostać wprowadzony w poniedziałek 2 grudnia br. na obszarze Kijowa. W protestach może wziąć nawet 500 tys. ludzi.

W innych krajach odbywają się protesty solidarnościowe z Ukraińcami, w których bierze udział również mniejszość ukraińska. W Polsce odbyły się m.in. w Warszawie, Lublinie i Szczecinie.

Komunistyczna Partia Ukrainy, wchodząca w skład rządu, potępia protesty. Jej zdaniem, wejście Ukrainy do Unii Europejskiej, czego w ostateczności domagają się protestujący, doprowadzi do upadku przemysłu na Ukrainie.

Z kolei ukraińscy trockiści z Lewej Opozycji popierają integrację Ukrainy z Unią Europejską. W demonstracjach uczestniczą z czerwonymi sztandarami i wzywają do budowy socjalistycznej Europy. Unia Europejska to ich zdaniem silny ruch związkowy i zabezpieczenia społeczne.

Społeczność

CAPITALIST