Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 20 gości.

Zmarł Nelson Mandela - przywódca bojowników przeciwko Apartheidowi

Nelson Mandela

Zmarł Nelson Mandela - przywódca ruchu przeciwko Apartheidowi, obrońca praw człowieka odznaczony wielokrotnie zarówno przez państwa zachodnie, jak i te przynależące do bloku wschodniego. Zmarł w wieku 95 lat. O jego śmierci poinformował prezydent RPA - Jacob Zuba. Jak powiedział: Odszedł spokojnie, otoczony przez rodzinę. Nasz naród stracił swojego największego syna. Nasi ludzie stracili ojca.

Ceremonia pożegnalna odbędzie się 10 grudnia na stadionie w Soweto w Johannesburgu, zaś pogrzeb - 15 grudnia w rodzinnej wsi Nelsona Mandeli - Qunu.

Stanowił ikonę walki z apartheidem, rasistowskim systemem gnębiącym czarnych, panującym w RPA do połowy lat 90-ych XX wieku. Ów strice-nazistowski system zakładał osobny rozwój ludzi różnych ras, zakazane były małżeństwa osób o różnych kolorach skóry. Od roku 1950 południowoafrykańskie sądy skazywały nawet za odbycie stosunku seksualnego z przedstawicielem innej rasy. Czarna ludność osadzona została wtedy w swoistych gettach - wydzielonych strefach, których nie wolno im było upuszczać.

Sam Nelson Mandela w niewoli spędził łącznie 27 lat. W 1990 roku wyszedł na wolność pod naciskiem międzynarodowych organizacji oraz władz. 3 lata później otrzymał za swoją działalność Nagrodę Nobla, zaś w latach 94'-99' pełnił urząd prezydenta. Po tym okresie wycofał się z życia publicznego.

Społeczność

Chcemy waszych minerałów