Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 9 gości.

NSZZ "Solidarność": Polacy coraz bardziej wyzyskiwani

Wyzysk

NSZZ "Solidarność" poinformował, że z danych OECD i Eurostatu za rok 2012 wynika, "że pracodawcy, wykorzystując kryzys, sztucznie zaniżają wynagrodzenia"

Rzecznik prasowy związku Marek Lewandowski podał, że wg Eurostatu Polska w 2012 r. osiągnęła najwyższy - 5,6% - wzrost produktywności.

"To aż o ponad 2% więcej niż druga w zestawieniu Łotwa i trzecia Bułgaria. W ciągu ostatnich 5 lat Polacy osiągnęli blisko 15% wzrost wydajności. Lepsza była tylko Litwa, która przez 5 lat osiągnęła 17,7% wzrost. Trzecia Łotwa z wynikiem 12,9%" - stwierdził Lewandowski.

Natomiast wg OECD w 2012 r. wydajność pracy wzrosła o 4,1%. "Licząc ostatnie 5 lat, Polska w badaniu OECD jest niekwestionowanym liderem, osiągając wzrost na poziomie 15,4%. Druga - Irlandia - osiągnęła 14,6%., a trzecia - Hiszpania - już tylko 10,1%" - powiedział rzecznik.

Związkowcy zestawili te wskaźniki ze wzrostem płac. "W 2012 r. realne płace w Polsce zmalały o 0,6%., a w 2011 wzrosły zaledwie o 0,2%. (...) Gdyby przez ostatnie kilkanaście lat płace w Polsce rosły proporcjonalnie do wzrostu wydajności, średnia pensja powinna u nas wynosić o tysiąc złotych więcej" - zauważył Lewandowski.

Wg "Solidarności" oznacza to, że budżetach domowych mamy w sumie rocznie o 200 mld zł mniej pieniędzy. "Mogłyby one zostać przeznaczone np. na konsumpcję, a czysto retorycznym pytaniem jest to, co to oznaczałoby dla naszego PKB" - skomentował rzecznik związkowców.

Społeczność

1917 rev