Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 8 gości.

Kolejne przedsiębiorstwo w rozbiórce - Waryński-Famabud w Szczecinie

Szczecińska_Fabryka_Maszyn_Budowlanych_Zremb-Famabud.jpg

Trwa rozbiórka kolejnego przedsiębiorstwa przemysłowego. Waryński-Famabud jest właśnie zrównywany z ziemią.

Szczecińska Fabryka Maszyn Budowlanych „Zremb-Famabud”, później funkcjonaująca pod nazwą „Waryński-Famabud” Sp. z o.o., jest właśnie zrównywana z ziemią.

W okresie najlepszym przedsiębiorstwo zatrudniało kilka tysięcy osób. W latach 90. przedsiębiorstwo przekształcono w spółkę Skarbu Państwa i włączona do Grupy Holdingowej „Bumar-Waryński” S.A., wtedy też zmieniło nazwę. Pomimo problemów finansowych udało się jej zakupić licencję MAN-a. W 2003 roku przedsiębiorstwo zostało całkowicie sprywatyzowane. W 2006 roku obchodziło swoje 50-lecie.

Specjalizowało się w produkcji żurawi budowlanych, dźwigów okrętowych, urządzeń dźwignicowych, elementów platform wiertniczych oraz wielu skomplikowanych i wielkogabarytowych konstrukcji stalowych. Docelowo miało także produkować turbiny do elektrowni wiatrowych.

Przedsiębiorstwo zostało zakupione przez rodzinę Stanisława „Paszy” Paszyńskiego i wniesione aportem do giełdowej spółki, której był prezesem, Clean & Carbon. Stanisław Paszyński to typowy kapitalista. Początkowo pracował jako taksówkarz w Dębnie Lubuskim. W latach 70. kręcił się w towarzystwie szczecińskich handlarzy walutą. W 1975 roku trafił do więzienia w Rumunii za handel diamentami. W 1981 aresztowany w Polsce za przekręty gospodarcze. W 1981 roku wychodzi na wolność i ucieka za granicę. W 1989 roku wraca do Polski z fortuną. Zainwestował w produkcję wina musującego. W 1992 roku przegrał z Włochami proces ws. podobieństwa etykiet. W 1999 ponownie aresztowany, tym razem za kierowanie fikcyjnym obrotem towarów i uług w celu uzyskania od państwa zwrotu VAT-u. Wyszedł po wpłaceniu największej w historii Polski kaucji – 16,5 mln zł! Sprawa ciągła się jednak latami i ostatecznie przedawniła się. W 2008 skazany za korupcję na pół roku w zawieszeniu na 3 lata i grzywnę – jego spółka kupiła od Agencji Mienia wojskowego nieruchomość gruntową, na którą chcicę miało też Tesco. Jak się okazało, AMW została przekupiona, dzięki czemu Paszyński znał cenę oferowaną przez Tesco zanim otworzono oferty. Po kupnie nieruchomości odsprzedał ją Tesco z wielomilionowym zyskiem.

To nie wszystko, jest jeszcze wiele kryminogennych spraw. W radach nadzorczych jego spółek często zasiadają politycy, np. Janusz Steinhoff, Józef Oleksy czy Jacek Piechota. Zakupił również tereny Fabryki Mechanizmów Samochodowych „Polmo”, gdzie również miała powstać galeria handlowa, a dziś jest tylko rumowisko po fabryce.

Budynek administracyjno-biurowy Famabudu, zgodnie z oczekiwaniami, zakupił Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego, urządzając w nim Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji dla Sektora Usług „Service Inter-Lab”. Pozostały teren, w intencji właściciela, tj. spółki Paszyńskiego, Clean & Cargon, zakłada wybudowanie na tym terenie hotelu, biurowca i galerii handlowej. Jednak Paszyński jak dotąd żadnej inwestycji nie zrealizował, a jedynie spekuluje i kręci. Tymczasem Famabud zakończył produkcję w 2010 roku, pracę straciło kilkaset osób, majątek (niegdyś państwowy) został rozgrabiony, hale idą na złom na dniach zostaną całkiem zrównane z ziemią.

Społeczność

Chcemy waszych minerałów