Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 17 gości.

Akcja przeciwko LPP (Reserved) za spółki w rajach podatkowych

cypr.jpg

Na facebooku ruszyła akcja przeciwko przedsiębiorstwu LPP za zakładanie spółek w rajach podatkowych w celu transferowania zysku.

Wydawać by się mogło, że kupowanie w sklepach Reserved czy CroppTown to przejaw patriotyzmu ekonomicznego. Nic bardziej mylnego! Nie napędzamy w ten sposób polskiej gospodarki. LPP to polski przykład kolonializmu i neoliberalizmu. Wyprowadza zyski do rajów podatkowych, a odzież w małym stopniu jest produkowana w Polsce.

Do LPP należą firmy Gothals Limited zarejestrowana na Cyprze i Jaradi Limited w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Są to spółki założone w celu transferowania zysków do tzw. rajów podatkowych pod pozorem zarządzania znakami towarowymi. Nazywane jest to optymalizacją podatkową, która jeszcze na początku lat 90. była w Polsce zakazana.

Proces wygląda następująco. Na emiracką spółkę Jaradi przeniesiono własność znaków towarowych House, Mohito i Sinsay. Wcześniej, w 2011 roku LPP przeniosło na spółkę Jaradi prawa marek Reserved i Cropp. Jaradi udzieliło licencji na wykorzystywanie ww. marek cypryjskiej firmie Gothals, a firma Gothals z kolei udzieliła wyłącznej licencji polskiej spółce LPP S.A. Spółka Jaradi ma otrzymywać wynagrodzenie od LPP za wykorzystywanie marek. Według LPP, w ciągu 5 lat będzie to ok. 280 mln. zł.

Stawka podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) w Polsce wynosi 19%. Nie odbiega to od stawek w większości krajów europejskich. Natomiast na Cyprze stawka CIT wynosi 12,5%, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich 0% (słownie: zero).

Z racji tego że LPP S.A. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, informację o tych spółkach LPP S.A. musiała opublikować w materiałach dla inwestorów. LPP w rozesłanym komunikacie nazywa to „zachowaniem optymalnej struktury podatkowej”.

Na facebooku ruszyła akcja pt. „Reserved: Nie kupuję u oszustów podatkowych”. Strona nawołuje do bojkotu produktów marek należących do LPP. W ciągu niecałych dwóch dób stronę polubiło ponad 3500 użytkowników. Ich liczba cały czas rośnie, bo akcja nabiera tempa.

Warto także nadmienić, że produkcja odzieży dla LPP odbywa się przede wszystkim w Chinach, a także w Indiach i Bangladeszu. Metki Cropp znaleziono w zawalonym 24 kwietnia 2013 budynku Rana Plaza w Dhace, gdzie wyzysk doprowadził do śmierci 1127 osób w wyniku katastrofy budowlanej.

LPP jest największym przedsiębiorstwem odzieżowym w Polsce. To właściciel znanych marek, przede wszystkim odzieżowych: Reserved, CroppTown, Reserved Kids, House, PromoStars, Mohito i Sinsay. Posiada ponad 700 sklepów w Polsce i 324 za granicą. Przedsiębiorstwo sprzedaje swoje produkty głównie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej: Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Ukraina, Rosja, Rumunia, Bułgaria. Zysk w 2012 roku wyniósł
w 2012 r. wyniósł 354 mln zł netto.

Społeczność

CAPITALIST